Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto ogłosili we wtorek, że skonstruowali pierwszego na świecie satelitę z drewna – podała japońska agencja Kyodo. Maleńki obiekt LingoSat w kształcie sześcianu zostanie wysłany w kosmos na pokładzie rakiety SpaceX prawdopodobnie we wrześniu.

Budowa satelity to "niezwykle cenny krok zarówno dla przemysłu kosmicznego, jak i drzewnego" – stwierdziły we wspólnym komunikacie prasowym Uniwersytet w Kioto i Sumitomo Forestry Co., tokijska firma produkująca wyroby z drewna. Zespoły pracowały nad tą konstrukcją cztery lata.

Zdaniem naukowców drewniane satelity są przyjazne dla środowiska, gdyż po zakończeniu swojej pracy spalają się po wejściu w atmosferę ziemską. Satelity wykonane z metali podczas spalania mogą wytwarzać cząsteczki tlenku glinu, które niekorzystnie wpływają na pogodę i komunikację.

LignoSat to 10-centymetrowa kostka wykonana z drewna magnoliowego o grubości od 4 do 5,5 mm, z ramą częściowo wykonaną z aluminium. Satelita wyposażony jest w panele słoneczne i waży ok. 1 kg. Został zbudowany w oparciu o tradycyjną japońską technikę, która nie wymaga stosowania żadnych gwoździ ani substancji klejących.

Zespół potwierdził trwałość materiału drewnianego w trudnych warunkach kosmicznych, wysyłając w 2021 r. próbki w przestrzeń kosmiczną.

"Chcielibyśmy w przyszłości stworzyć satelitę, który w całości będzie wykonany z drewna, także jeśli chodzi o części elektroniczne, będące w środku" – powiedział Takao Doi, astronauta pełniący funkcję profesora na Uniwersytecie w Kioto.

Naukowcy przekażą obiekt Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych 4 czerwca. Satelita będzie wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie prawdopodobnie we wrześniu. Miesiąc po przybyciu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej.(PAP)

mzb/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

  • Wirus małpiej ospy, Adobe Stock

    RPA/ Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera