Minister nauki Dariusz Wieczorek i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski rozmawiali na temat bieżącej współpracy w obszarze badań naukowych i szkolnictwa wyższego oraz perspektyw rozwoju wzajemnych relacji - poinformował resort nauki.
Mark Brzezinski spotkał się także w środę ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego.
"Dziś miałem okazję gościć w mojej rezydencji inspirującą grupę studentów z Ośrodka Studiów Amerykańskich @UniWarszawski, aby porozmawiać o komunikacji międzykulturowej i stosunkach dwustronnych US-PL. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie mogę zrobić jako Ambasador USA w Polsce, jest nawiązywanie kontaktu z kolejnym pokoleniem Polaków, którzy są katalizatorem zmian" - napisał ambasador na platformie X.
"Jestem przekonany, że innowacyjność i kreatywność młodych Polaków będą motorem napędowym silnej, zróżnicowanej i odpornej Polski, tworzonej przez przyszłych liderów, takich jak studenci @UniWarszawski" - dodał.
Jak czytamy na stronie internetowej resortu nauki, w trakcie spotkania ministra Wieczorka z ambasadorem Brzezinskim poruszono m.in. kwestie dwustronnej współpracy naukowej z uwzględnieniem programów oferowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), wzmacniania obszaru wymiany akademickiej oraz kontynuacji wsparcia dla studentów i naukowców z Ukrainy. Dyskutowano również o możliwości intensyfikacji wzajemnych relacji na podstawie polsko-amerykańskiej umowy o współpracy naukowo-technicznej.
"Obie strony zgodziły się, że istotnym elementem pogłębiania wzajemnych relacji powinno być identyfikowanie perspektyw komercjalizacji rezultatów prac badawczych. Podczas rozmów zwrócono także uwagę na konieczność osiągnięcia synergii działań pomiędzy środowiskiem naukowo-akademickim a sektorem biznesu. Również polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r. powinno stworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju współpracy ze Stanami Zjednoczonymi" - podsumowano na stronie internetowej resortu.
Podczas spotkania omawiano także dotychczasowe osiągnięcia oraz potencjał w zakresie współpracy naukowej. "Obie strony zadeklarowały chęć kontynuowania podjętych inicjatyw, w szczególności na rzecz ściślejszej kooperacji między środowiskiem naukowo-akademickim a biznesem" - podał resort.(PAP)
Nauka w Polsce
bar/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.