Uczelnie i instytucje

Politechnika Krakowska uruchamia cztery nowe kierunki studiów, w piątek Dzień Otwarty

Kraków, 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski

Biotechnologia przemysłowa, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju, informatyka materiałowa i energetyka jądrowa – to nowe kierunki studiów, jakie uruchomi w przyszłym roku akademickim Politechnika Krakowska. Z całą ofertą dydaktyczną uczelni będzie można się zapoznać w piątek podczas Dnia Otwartego.

„Nowe propozycje Politechniki to odpowiedź na potrzeby gospodarki i społeczeństwa oraz dynamiczny rozwój sektorów rynku, z którymi są powiązane” – poinformowała w poniedziałek uczelnia.

Równocześnie zachęciła wszystkich zainteresowanych uczniów i absolwentów do odwiedzenia swoich murów w piątek, w Dzień Otwarty i zapoznania się z całą ofertą dydaktyczną. Uczestnicy Dnia Otwartego będą mogli też zwiedzić laboratoria uczelni, wziąć udział w warsztatach i konkursach, porozmawiać z wykładowcami. Po raz kolejny uczelnia włączyła się w ogólnopolską akcję „Dziewczyny na politechniki” i na Dzień Otwarty zaprosiła inspirujące studentki i naukowców.

Biotechnologia przemysłowa, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju, informatyka materiałowa to studia I stopnia, a energetyka jądrowa – II stopnia.

Biotechnologia przemysłowa zostanie uruchomiona na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. To unowocześniona wersja kierunku biotechnologia, jeszcze bardziej kładąca nacisk na praktykę. Studenci zdobędą m.in. umiejętności w zakresie nowoczesnych technik laboratoryjnych, mikrobiologii przemysłowej, procesów biotechnologicznych w przemyśle oraz szeroko rozumianej inżynierii i technologii chemicznej. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle biotechnologicznym i pokrewnych, laboratoriach badawczo-rozwojowych czy nowoczesnych start-upach.

Ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej to kierunek dla osób, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii (ekotechnologii) i wdrażaniem ich w przemyśle i gospodarce komunalnej. Absolwenci potrafią w swojej przyszłej pracy m.in. wykorzystać wiedzę o sztucznej inteligencji (AI). Zdaniem przedstawicieli uczelni, zapotrzebowanie na takich specjalistów w Polsce i na świecie będzie coraz większe.

Informatyka materiałowa ma być uruchomiona na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Kierunek ten to – jak czytamy w jego opisie – „nowy obszar badań, połączenie wiedzy o budowie materiałów z zaawansowanymi narzędziami informatycznymi do analizy danych”. Celem informatyki materiałowej jest wykorzystanie technik obliczeniowych oraz zwiększenie ich efektywności w zagadnieniach modelowania i projektowania materiałów wykorzystywanych np. w budownictwie, elektronice.

Energetyka jądrowa na studiach II stopnia to planowany nowy kierunek na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Ruszy on jednak w drugim semestrze, stąd nabór prowadzony będzie zimą. W tym roku akademickim uczelnia uruchomiła specjalność energetyka jądrowa na kierunku energetyka. Specjalność ta cieszy się - jak podała uczelnia - dużym zainteresowaniem i m.in. stąd decyzja o uruchomieniu odrębnego kierunku. Absolwenci będą mogli pracować w branżach związanych z energetyką jądrową, ale i przy projektach związanych np. z odnawialnymi źródłami energii. Kształcenie na kierunku Politechnika planuje prowadzić we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.(PAP)

Nauka w Polsce,  Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera