Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
27.03.2024 aktualizacja 27.03.2024

50. edycja konkursu OMSA zakończyła się w Grudziądzu

Źródło: materiały organizatorów Źródło: materiały organizatorów

Finałowe zmagania Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego (OMSA) odbyły się w grudziądzkim planetarium. Wygrał je uczeń z I Liceum Ogólnokształcącego w Kołobrzegu Krzysztof Zieliński.

OMSA jest drugim po Olimpiadzie Astronomicznej polskim konkursem astronomicznym dla młodzieży. W tym roku odbyła się już 50. edycja konkursu (w przypadku Olimpiady Astronomicznej była to edycja 67).

W ramach konkursu OMSA uczniowie szkół średnich prezentują wybrane przez siebie mini prace badawcze z zakresu astronomii lub astronautyki. Temat wybierają samodzielnie. Najpierw odbywają się konkursy wojewódzkie, a najlepsi awansują do finału, który odbywa się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

W tym roku w finale znaleźli się uczniowie z 12 województw i zaprezentowali 28 referatów. Oprócz przygotowania pracy pisemnej, prezentowali swoje prace w 15-minutowych prelekcjach i odpowiadali na pytania od widowni i od jury. Finał trwał od 20 do 23 marca 2024 r.

Zwycięzcą został Krzysztof Zieliński z I Liceum Ogólnokształcącego w Kołobrzegu, województwo zachodniopomorskie. W referacie przedstawił własne obserwacje tranzytów planet pozasłonecznych. Drugie miejsce zajęły ex aequo Lena Kulczycka oraz Weronika Skrobacz, obie z Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Nauk i Sztuk Centrum Młodzieży Kraków, województwo małopolskie. Pierwsza z nich próbowała ustalić okres rotacji Słońca, a druga przeprowadziła obserwacje układów kataklizmicznych (rodzaj układów podwójnych gwiazd). Zdobywcą trzeciego miejsca został Antoni Zegarski z IX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, województwo mazowieckie. Jego referat dotyczył mikrofalowego promieniowania tła.

„Jest to szczególna edycja konkursu, gdyż obchodzimy 50. jubileusz. Mieliśmy fantastyczne referaty – prace badawcze, zarówno teoretyczne, jak i takie, które polegały na konstrukcji własnych urządzeń, na przykład prostych radioteleskopów. Główną nagrodą był 10-calowy (25 cm) teleskop o wartości 3000 zł. To przyrząd, którym można oglądać tzw. obiekty głębokiego nieba – mgławice, galaktyki” skomentował Sebastian Soberski z grudziądzkiego planetarium, główny koordynator konkursu.

Z okazji jubileuszowej 50. edycji konkursu przygotowano także sesję specjalną, podczas której o swoich doświadczeniach z udziału w konkursie OMSA i o swojej karierze zawodowej opowiedziało kilkoro uczestników dawniejszych edycji konkursu: Lucjan Zubrzycki – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu, Krzysztof Rumiński, Łukasz Wyrzykowski (astronom, Uniwersytet Warszawski), Radosław Pior (Planetarium Astro-Arena), Aleksandra Hamanowicz (astronomka, Space Telescope Science Institute w USA), Tomasz Zwoliński (PTMA Warszawa). Co ciekawe, niektórzy z członków jury – obecnie zawodowi astronomowie – również w młodości mieli okazję wystartować w konkursie OMSA.

Strona internetowa konkursu jest dostępna tutaj.

cza/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024