Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
24.03.2024 aktualizacja 24.03.2024

Suwalszczyzna/ Pierwsze bociany oznaką początku wiosny na polskim biegunie zimna

Bydgoszcz, 20.02.2024. Bocian Maciuś. PAP/Tytus Żmijewski Bydgoszcz, 20.02.2024. Bocian Maciuś. PAP/Tytus Żmijewski

Kolejne oznaki wiosny można zauważyć na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna. Przyleciało już dużo ptaków, w tym pierwsze bociany. Robi się zielono – poinformowała PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

Na polski biegun zimna ptaki zlatują najpóźniej, nie tylko ze względu na dłuższą drogę do przebycia, ale głównie ze względu na mroźny klimat tego regionu.

Na Suwalszczyźnie są już m.in. żurawie, czajki, skowronki, gągoły i szpaki. „Do parku przyleciały pierwsze bociany. Są to pojedyncze osobniki, które zajmują gniazda” – powiedziała Świerubska.

Dodała, że to najpewniej samce, które przygotowują gniazda, naprawiają i sprzątają je. „Potem dopiero przylecą panie i ocenią, czy praca panów została dobrze wykonana” – poinformowała.

Podkreśliła, że oznaki wiosny były zauważalne od końca lutego, ale pogoda jest ciągle zmienna, zdarzają się przymrozki. W wielu miejscach robi się jednak zielono. Na drzewach są pączki. Dość wcześnie zakwitła leszczyna. W ogrodach widać też przebiśniegi.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ itm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024