Uczelnie i instytucje

Alojzy Z. Nowak jedynym kandydatem na rektora UW z pozytywną opinią Senatu

Warszawa, 26.02.2024. Rektor UW prof. Alojzy Nowak. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 26.02.2024. Rektor UW prof. Alojzy Nowak. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Dotychczasowy rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak jako jedyny z kandydatów na to stanowisko na kolejną kadencję otrzymał pozytywną opinię Senatu uczelni - podano w komunikacie na stronie UW.

Posiedzenie Senatu, w trakcie którego opiniowano kandydatury na stanowisko rektora, odbyło się 20 marca. Wzięło w nim udział trzech kandydatów - poza prof. Nowakiem byli to dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. uczelni, oraz dr hab. Maciej Górecki, również prof. uczelni.

Z kandydowania na rektora w połowie marca wycofał się dr hab. Sławomir Żółtek, prof. uczelni, który - mimo zdobytej wymaganej liczby głosów Kolegium Elektorów - nie wyraził formalnej zgody na dalszy udział w wyborach w roli kandydata.

Opiniowaniu przez Senat podlegali więc trzej kandydaci. Przed podjęciem decyzji senatorowie wysłuchali kandydatów odnośnie ich koncepcji funkcjonowania uczelni. Następnie w głosowaniu wydali pozytywną opinię tylko jednemu kandydatowi - prof. Alojzemu Z. Nowakowi.

Opinia Senatu jest niewiążąca - w wyborach rektora nadal biorą udział trzej kandydaci.

21 marca, a więc dzień po głosowaniu Senatu, podjęta została uchwała Uczelnianej Komisji Wyborczej o rejestracji trzech kandydatów na rektora uczelni. Są to: dr hab. Maciej Górecki, prof. ucz.; dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. ucz.; oraz prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak.

Spotkanie z kandydatami na rektora odbędzie się 26 marca - może w nim wziąć udział każdy członek społeczności akademickiej UW.

Wybory rektora zaplanowano na 18 kwietnia.

Kandydatów na rektora UW wskazują dwa organy uczelniane - Kolegium Elektorów oraz Rada Uczelni.

W skład Kolegium Elektorów wchodzi 447 członków; są to przedstawiciele wszystkich grup społeczności Uniwersytetu: nauczycieli akademickich oraz pracowników nieakademickich, studentów i doktorantów. Kolegium wskazało 4 kandydatów.

Z kolei Rada Uczelni jest organem wspomagającym rozwój uczelni. W jej skład wchodzi pięciu profesorów oraz przewodniczący Samorządu Studentów UW. Rada wyłoniła jednego kandydata - rektora Nowaka.

Rektorem UW może zostać osoba spełniająca warunki określone w art. 24. ust. 1. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mająca co najmniej stopień doktora habilitowanego i zatrudniona na UW jako podstawowym miejscu pracy na stanowisku profesora lub profesora uczelni.

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Trzech badaczy laureatami Nagrody im. Witolda Lipskiego

  • Na zdjęciu Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, fot. Astronarium. Źródło: urania.edu.pl

    Zmarł astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera