Uczelnie i instytucje

Czterech kandydatów na rektora Uniwersytetu Warszawskiego

15.02.2024. Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/ Albert Zawada
15.02.2024. Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/ Albert Zawada

Alojzy Z. Nowak, Łukasz Niesiołowski-Spano, Sławomir Żółtek i Maciej Górecki zostali wskazani jako kandydaci na rektora UW przez Kolegium Elektorów uczelni. Z kolei Rada Uczelni podjęła uchwałę o wskazaniu jednego kandydata - obecnego rektora Alojzego Z. Nowaka. Wybory odbędą się 18 kwietnia.

Kandydatów na rektora UW wskazują dwa organy uczelniane - Kolegium Elektorów oraz Rada Uczelni.

W głosowaniu Kolegium Elektorów wyłonione zostały cztery osoby. Są to: obecny rektor prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak (otrzymał 279 głosów); dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. uczelni (na UW jest pracownikiem Zakładu Historii Starożytnej, zdobył 156 głosów); dr hab. Sławomir Żółtek, prof. uczelni (prawnik, obecnie prorektor ds. studentów i jakości kształcenia – otrzymał 58 głosów) oraz dr hab. Maciej Górecki, prof. uczelni (adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii, otrzymał 45 głosów).

W skład Kolegium Elektorów wchodzi 447 członków; są to przedstawiciele wszystkich grup społeczności uniwersytetu: nauczycieli akademickich oraz pracowników nieakademickich, studentów i doktorantów. W głosowaniu, które odbyło się 6 marca, wzięło udział 418 elektorów. Głosy ważne oddało 417 elektorów.

Drugim organem upoważnionym do wskazywania kandydatów na rektora jest Rada Uczelni, która 7 marca wskazała jednego kandydata na rektora na kadencję 2024–2028 - jest nim prof. Alojzy Z. Nowak. Rada Uczelni jest organem wspomagającym rozwój uczelni. Do jej zadań należy: opiniowanie projektu strategii uczelni, projektu jej statutu, monitorowanie gospodarki finansowej i procesów zarządzania uczelnią, wskazywanie kandydatów na rektora (po zaopiniowaniu przez Senat), opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni. W jej skład wchodzi pięciu profesorów oraz przewodniczący Samorządu Studentów UW.

Jak napisano w komunikacie uczelni, rektorem UW może zostać osoba spełniająca warunki określone w art. 24. ust. 1. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mająca co najmniej stopień doktora habilitowanego i zatrudniona na UW jako podstawowym miejscu pracy na stanowisku profesora lub profesora uczelni.

Rektor UW zostanie wyłoniony w głosowaniu 18 kwietnia.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Tomasz Gzell

    Kraków/ Wiceminister nauki: ok. 20 proc. zagranicznych absolwentów naszych uczelni zostaje w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa polskie zespoły badawcze otrzymały finansowanie w ramach CHIST-ERA Call 2023

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera