Chiny wystrzeliły satelitę Queqiao-2 na potrzeby nadchodzących misji księżycowych

25.02.2024. EPA/YAHYA ARHAB
25.02.2024. EPA/YAHYA ARHAB

Chiny wystrzeliły w środę satelitę, który będzie pełnił rolę pomostu komunikacyjnego między operacjami na Ziemi a nadchodzącą misją po niewidocznej stronie Księżyca, wyznaczając nowy etap w długoterminowych badaniach Księżyca, przekazały państwowe media.

Queqiao-2 okrąży Księżyc i będzie przekazywać sygnały do i z misji Chang'e-6, której wystrzelenie ma nastąpić w maju. Zrobotyzowana misja Chang'e-6 będzie próbowała pobrać próbki ze starożytnego basenu, pozyskując po raz pierwszy materiał księżycowy z ukrytej strony Księżyca.

Queqiao-2 będzie również wykorzystywany jako platforma przekaźnikowa podczas misji księżycowej Chang'e-7 w 2026 r. i misji Chang'e-8 w 2028 r. Do 2040 roku Queqiao-2 będzie częścią konstelacji satelitów przekaźnikowych służących jako pomost komunikacyjny dla załogowych misji księżycowych i eksploracji innych planet, takich jak Mars i Wenus.

Wystrzelone wraz Queqiao-2 miniaturowe satelity Tiandu-1 i -2 przeprowadzą testy w celu zbudowania konstelacji mającej zapewnić łączność, nawigację i wsparcie teledetekcji dla chińskiej stacji badawczej planowanej na południowym biegunie Księżyca.

Queqiao-2 ma przewidywany okres eksploatacji wynoszący co najmniej osiem lat i zastąpi Queqiao-1, wystrzelonego w 2018 roku.

Queqiao-1, którego przewidywany czas życia wynosi pięć lat i którego masa wynosi zaledwie jedną trzecią masy Queqiao-2, był pierwszym satelitą przekaźnikowym rozmieszczonym po niewidocznej stronie Księżyca.

W 2019 roku Chang'e-4 był pierwszym statkiem kosmicznym, który wykonał miękkie lądowanie po niewidocznej stronie Księżyca, przekazały media państwowe Chin.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera