Wilki w Puszczy Rominckiej zjadają rekordowo dużo bobrów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Podstawą diety wilków są sarny, jelenie i dziki. Jednak w niektórych regionach Polski drapieżniki te zjadają także dużo bobrów. Najnowsze badania pokazały, że rekordy pod tym względem biją wilki z północno-wschodniej części kraju, z Puszczy Rominckiej.

Wilki żywią się przede wszystkim dzikimi ssakami kopytnymi. W Polsce polują głównie na naturalnie występujące u nas sarny, dziki i jelenie, a także na daniele, będące gatunkiem obcym dla krajowej fauny, wprowadzanym do lasów przez myśliwych. Te szczytowe drapieżniki chętnie zjadają zwierzęta ranne, np. postrzałki lub ofiary kolizji z pojazdami, a także osobniki osłabione przez patogeny. Usuwają ze środowiska także szczątki dzikich zwierząt padłych z powodu chorób, np. dziki zarażone afrykańskim pomorem świń, czy też zwierzęta gospodarskie wyrzucane przez hodowców do lasów i zadrzewień. Szczegółowe badania składu ich pokarmu pokazują, że w niektórych regionach kraju wilki z zapałem polują na bobry - przypominają w informacji przesłanej PAP autorzy nowego badania.

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Gdańskiego, najwięcej bobrów zjadają wilki żyjące w północno-wschodniej części Polski. Wyniki ich badań ukazały się właśnie w czasopiśmie "Wildlife Biology".

Naukowcy przeanalizowali zawartość 165 odchodów wilków zebranych w polskiej części Puszczy Rominckiej, kompleksie leśnym położonym na pograniczu polsko-rosyjsko-litewskim.

"Wyniki wprawiły nas w zdumienie, ponieważ szczątki bobrów znaleźliśmy niemal w połowie wilczych odchodów – mówi kierująca projektem dr hab. Sabina Nowak, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego i prezeska Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". – Okazało się, że bobry stanowią aż 45,6 proc. biomasy zjadanego przez tutejsze wilki pokarmu".

Drapieżniki z Puszczy Rominckiej pobiły tym samym rekord konsumpcji bobrów ustanowiony wcześniej przez wilki zamieszkujące Wigierski Park Narodowy, gdzie w niektórych latach ich udział dochodził do 41 proc. biomasy pokarmu.

Jak podają naukowcy, porównanie wyników badań nad składem pokarmu wilków ze wszystkich kompleksów leśnych pokazuje, że bobrami odżywiają się w największym stopniu drapieżniki zamieszkujące północno-wschodnią Polskę. Duży ich udział wykazano np. także w Puszczy Knyszyńskiej i Lasach Skaliskich.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w 2022 r. wypłaciła 34,8 mln zł odszkodowań za szkody wyrządzane przez bobry. Naukowcy mają więc nadzieję, że drapieżnictwo wilków może mieć udział w ograniczeniu szkód powodowanych przez te ziemnowodne gryzonie.

Badania finansowane były z grantu NCN w ramach konkursu OPUS. (PAP)

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera