Bobry pojawiły się dużo wcześniej, niż przypuszczano

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Skamieniałość przodka bobrów jest świadectwem, że te zwierzęta wyewoluowały dużo wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach pisma „Royal Society Open Science”.

Skamieniałość pochodzi sprzed 30 mln lat. Oznacza to, że jest starsza o siedem mln lat od najstarszej znanej dotąd skamieniałości tych ssaków, odkrytej we Francji i datowanej na 23 mln lat. Zwierzęciu nadano łacińską nazwę Microtheriomys articulaquaticus.

Znalezisko, kostka nogi, pochodzi ze stanowiska paleontologicznego w stanie Montana (USA). Jej anatomia wskazuje, że już wtedy zwierzęta te prowadziły ziemnowodny tryb życia. Z najnowszych ustaleń wynika zatem wniosek, że bobry pojawiły się najpierw w Ameryce Północnej, a nie, jak dotąd sądzono, w Eurazji.

Bóbr miał niewielkie rozmiary, ważył ok. jednego kg i żywił się miękkimi roślinami. Był drobny w porównaniu z dzisiejszymi bobrami, które ważą nawet ok. 20 kg. Nie miał też spłaszczonego ogona, który pomaga w pływaniu.

Jak wyjaśnia Jonathan J. M. Calede z Ohio State University (USA), odkrycie jest ważne dla zrozumienia ewolucji gryzoni. Obecnie cztery na 10 ssaków to gryzonie. Grupa ta jest niezwykle zróżnicowana pod względem budowy i sposobu życia. Są gryzonie szybujące, skaczące, wodne, kopiące nory. Naukowców interesuje, kiedy ta różnorodność się rozwinęła.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera