Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Opolski rozpoczyna obchody 30-lecia

Opole 22.03.2020. Opole, widok z drona: plac Kopernika, gmach Uniwersytetu Opolskiego (L), Centrum Handlowe Solaris (P). meg PAP/Sławomir Mielnik
Opole 22.03.2020. Opole, widok z drona: plac Kopernika, gmach Uniwersytetu Opolskiego (L), Centrum Handlowe Solaris (P). meg PAP/Sławomir Mielnik

Ponad 110 tysięcy absolwentów otrzymało dyplomy ukończenia studiów na Uniwersytecie Opolskim, który rozpoczyna obchody 30-lecia powstania.

Uniwersytet Opolski został powołany na mocy ustawy z 10 marca 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia rozpoczyna obchody 30. rocznicy istnienia. W pierwszym roku działania UO uczelnia posiadała cztery wydziały - w tym teologiczny.

Jak wyliczył rektor UO prof. Marek Masnyk, w ciągu trzech dekad mury uczelni opuściło ponad 110 tys. absolwentów. Dziś UO to 12 wydziałów, 17 instytutów i około 80 kierunków studiów. W ostatnich latach studiuje tu rokrocznie ponad 9 tys. studentów – w tym blisko 10 proc. cudzoziemców. Społeczność akademicką UO, prócz 9 tys. studentów, tworzy także blisko 2 tys. pracowników, w tym ponad tysiąc nauczycieli akademickich związanych z UO w ramach różnych form zatrudnienia. Za jeden z głównych sukcesów ostatnich lat rektor uczelni uważa utworzenie w 2019 roku wydziału lekarskiego.

"Powołanie tego kierunku na naszym uniwersytecie to był z pewnością strzał w dziesiątkę. Wprawdzie pan minister Jarosław Gowin zapewnił środki na budowę obiektu, ale ogromna część pieniędzy, które pozwoliły ostatecznie uruchomić kierunek, pochodziła też od samorządu województwa, starostów, burmistrzów i prezydentów miast z naszego regionu, a także opolskiego biznesu, a nawet mieszkańców – całego środowiska. To była ogromna mobilizacja, ogromne oczekiwania, ale i ogromna presja społeczna. Dziś jesteśmy dumni, czujemy wielką satysfakcję i bardzo się cieszymy, że się udało" - powiedział prof. Masnyk.

Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 6 marca od mszy świętej w położonym obok gmachu uczelni kościele "Na Górce". Dzień później zaplanowano uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego pierwszemu demokratycznie wybranemu rektorowi tej uczelni, prof. Franciszkowi Antoniemu Markowi. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera