Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
17.07.2023 aktualizacja 17.07.2023

Opole/ 10 tys. zgłoszeń na dwie główne uczelnie regionu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 10 tys. osób zarejestrowało się jako chętni do podjęcia studiów na Politechnice Opolskiej i Uniwersytecie Opolskim. Najwięcej, 2,1 tys. zgłoszeń przypada na studia na kierunku lekarskim uniwersytetu, gdzie o jedno miejsce ubiega się 18 kandydatów.

Według informacji Uniwersytetu Opolskiego w tym roku w pierwszej turze przyjęto 8598 rejestracji z wniesionymi opłatami kandydatów. Najwięcej osób – 2114 – stara się o przyjęcie na studia stacjonarne na kierunku lekarskim. Ponad 300 zgłoszeń (na 50 miejsc) wpłynęło na studia niestacjonarne na kierunku lekarskim.

Dużym zainteresowaniem cieszą się psychologia, prawo i fizjoterapia. Na brak chętnych nie narzekają prowadzący takie kierunki, jak pielęgniarstwo, kosmetologia czy informatyka.

W tym roku Uniwersytet Opolski ma do zaoferowania 2863 miejsca na ponad 70 kierunkach studiów I, II stopnia i studiów niestacjonarnych. II tura rekrutacji, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpocznie się 1 sierpnia. Odbywać się będzie tylko na tych kierunkach, na których podczas I tury nie został wyczerpany limit miejsc.

Na Politechnice Opolskiej zarejestrowało się 2,1 tys. chętnych. Największym zainteresowaniem cieszą się informatyka, architektura, budownictwo, automatyka i robotyka, fizjoterapia i logistyka.

"Sporą popularnością cieszą się także nowości w ofercie naszej uczelni, czyli analityka danych w biznesie oraz dietetyka i jakość żywności. Z całego kraju zgłosili się kandydaci na elitarny kierunek sport i bezpieczeństwo, który w kompleksowy sposób przygotowuje kandydatów do służb w jednostkach mundurowych, a najlepszych z najlepszych do elitarnych jednostek wojska i policji. Żeby zostać studentem tego kierunku – wzorem selekcji do jednostek specjalnych – musieli przejść test sprawnościowy" – powiedziała rzecznik prasowy uczelni Anna Kułynycz.

31 lipca startuje na Politechnice Opolskiej rekrutacja elektroniczna w ramach tzw. drugiej tury na kierunki, na których będą jeszcze wolne miejsca. Potrwa ona do 17 września. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024