Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zajmujący się fizyką teoretyczną otrzymają wsparcie z amerykańskiej Fundacji Badań Fizycznych im. Juliana Schwingera. W tym roku fundacja przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie.
Jak poinformował Uniwersytet Opolski, fundacja Juliana Schwingera z USA (Julian Schwinger Foundation for Physics Research) zatwierdziła finansowanie projektu badawczego, realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Opolskiego. Projekt dotyczy badań procesów fizycznych zachodzących w dwuwymiarowych materiałach dla nanoelektroniki.
Fizyka kwantowa w dwóch wymiarach przestrzennych to dziedzina nauki związana z badaniem zachowań materii i energii na płaskiej powierzchni. Różni się to bardzo od "zwykłej" fizyki, gdzie rzeczy mogą poruszać się tylko w trzech wymiarach. Wyniki badań tej dziedziny mogą być wykorzystane do budowy komputerów kwantowych mających większą moc i szybkość rozwiązywania problemów, które są niemożliwe dla zwykłych komputerów.
"Przy wsparciu Fundacji Juliana Schwingera będziemy dalej rozwijać modele teoretyczne, które pozwolą uzyskać lepszy wgląd w zrozumienie i kontrolę właściwości fizycznych 2D materiałów nanoelektronicznych. Członkowie zespołu z Uniwersytetu Opolskiego posiadają szerokie doświadczenie w badaniach teoretycznych tego typu materiałów. Projekt niesie ze sobą duży potencjał współpracy interdyscyplinarnej i pomoże w stworzeniu nowatorskich technologii i zastosowań w tak różnorodnych dziedzinach, jak przyszłe komputery kwantowe, urządzenia pamięci, ogniwa słoneczne, nanoelektronika czy sprzęt medyczny" - wyjaśnia dr hab. Andreas Sinner, jeden z opolskich naukowców zaangażowanych w badania.
Julian Schwinger wspólnie z Richardem Feynmanem i Shin’ichirō Tomonagą otrzymał w 1965 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za "podstawowe prace z zakresu elektrodynamiki kwantowej, mające głębokie konsekwencje dla fizyki cząstek elementarnych". (PAP)
Marek Szczepanik
masz/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.