U brzegów Peru znaleziono trzy duże podmorskie wulkany

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Międzynarodowa ekspedycja prowadząca badania zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej natrafiła na trzy dużych rozmiarów podmorskie wulkany u brzegów Peru - podała fundacja Schmidt Ocean Institute (SOI), która sfinansowała to studium oceanograficzne.

Według autorów badania, cytowanych przez peruwiańskie i chilijskie media, odkryte podmorskie wulkany znajdują się w bliskim sąsiedztwie wybrzeża Peru i są bardzo wysokie.

“Pierwszy z nich ma wysokość 1591 m, drugi – 1644 m, zaś trzeci liczy 1873 m” - podał zespół badawczy amerykańskiej fundacji, precyzując, że wysokość ta mierzona była od podstawy wulkanu.

Naukowcy wyjaśnili, że dokładna analiza rejonu wulkanów została poprzedzona odkryciem dużych “nierówności” terenów Oceanu Spokojnego, znajdujących się w pobliżu peruwiańskiego wybrzeża.

Według autorów studium trzy znalezione podmorskie wulkany nie wykazują żadnej aktywności sejsmicznej od kilku tysięcy lat i - jak twierdzą naukowcy z SOI - ich erupcja w najbliższej przyszłości jest bardzo mało prawdopodobna.

Jak poinformowała dyrektor wykonawcza SOI Jyotika Viramani, jest duża szansa, że w rejonie odkrytych wulkanów prowadzone będą w najbliższym czasie dalsze badania naukowe dotyczące bioróżnorodności.

Dodała, że dotychczasowe studia w rejonie podwodnych wulkanów na świecie wykazały, iż zazwyczaj ich obszar zamieszkują rzadkie lub nieznane nauce gatunki fauny i flory.

Viramani sprecyzowała, że w najbliższej przyszłości spodziewane są też badania w pobliżu wybrzeża Chile, gdyż zespół naukowców SOI natknął się podczas studium oceanograficznego na nieznany nauce podmorski wulkan również przy brzegu tego kraju.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera