Peru/ Odkryto ponad 30 geoglifów kultury Nazca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archeolodzy z Peru i Japonii odkryli w południowej części Peru ponad 30 geoglifów kultury Nazca - przedstawiają one głównie ludzi oraz zwierzęta. Badacze szacują, że zostały wykonane pomiędzy 300 r. p.n.e. a 100 r.

Jak poinformowali naukowcy z peruwiańskiego Narodowego Uniwersytetu im. Św. Ludwika Gonzagi w Ica (Unica), pod koniec 2023 r. zespół archeologów dzięki wykorzystaniu dronów trafił na 29 geoglifów w prowincji Nazca, w południowej części Peru. Znajdują sie one na pustynnym terenie regionu Ica w dwóch miejscach: w dystryktach El Ingenio oraz Changuillo.

W pierwszym z nich peruwiańscy archeolodzy natrafili na 20 geoglifów, z których 10 przedstawia ludzkie postacie, zaś pozostałe 10 sylwetki kotów. Rozmiary tych figur oscylują pomiędzy 17 m szerokości i 12 m wysokości.

Z kolei w dystrykcie Changuillo naukowcy odkryli osiem figur przedstawiających koty oraz jedną prezentującą postać ludzką. Ich szerokość dochodzi do 37 m, a wysokość do 13 m.

Tymczasem na początku stycznia 2024 r. japońscy archeolodzy z Uniwersytetu Yamagata odkryli w prowincji Nazca kolejne cztery geoglify - dwa przedstawiają figury geometryczne, a dwa człowieka oraz ptaka. Ich szerokość oscyluje pomiędzy 5 a 17 m, zaś wysokość od 19 do 78 m.

Japońscy badacze dodali, że identyfikacja geoglifów możliwa była dzięki użyciu dronów oraz technologii bazującej na sztucznej inteligencji.

Peruwiańskie geoglify, które w 1994 r. zostały wpisane przez UNESCO na listę dziedzictwa ludzkości, po raz pierwszy zostały odkryte w dekadzie lat 20. XX w. Dotychczas odkryto ich ponad 390.(PAP)

Marcin Zatyka

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera