Uczelnie i instytucje

Sieć Łukasiewicz: dymisja prezesa przyjęta; do dymisji podali się też dwaj wiceprezesi

24.01.2024. Na zdjęciu Andrzej Dybczyński. PAP/Jarek Praszkiewicz
24.01.2024. Na zdjęciu Andrzej Dybczyński. PAP/Jarek Praszkiewicz

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Andrzej Dybczyński 14 lutego podał się do dymisji i została ona przyjęta - potwierdziła w piątek PAP Anna Wywigacz z departamentu ds. komunikacji Sieci. Do dymisji podali się również dwaj wiceprezesi: Marcin Kraska i Krystian Saks, ale nie została ona jeszcze przyjęta.

Jako pierwszy o dymisji prezesa Dybczyńskiego poinformował "Puls Biznesu".

Anna Wywigacz powiedziała, że Andrzej Dybczyński do 4 marca pozostaje na urlopie. Poinformowała, że wiceprezesi Kraska (odpowiedzialny za współpracę międzynarodową) i Saks (odpowiedzialny za sprawy prawne i nadzór właścicielski) podali się do dymisji jeszcze przed dymisją prezesa.

Zgodnie z ustawą z 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz, prezesa i wiceprezesów powołuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na okres 5 lat.

Informację o dymisji Andrzeja Dybczyńskiego potwierdziła także rzeczniczka resortu nauki Natalia Żyto. "Prezes Andrzej Dybczyński złożył rezygnację pismem z dnia 8 lutego 2024 r. W piśmie został wskazany dzień 4 marca br. jako data rezygnacji. Pismem z dnia 14 lutego Minister Nauki odwołał Prezesa CŁ z dniem 4 marca 2024 r." - napisała w odpowiedzi na pytanie PAP.

Menadżer i naukowiec Andrzej Dybczyński został powołany na prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz przez ówczesnego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w lutym 2023 r. Zastąpił na tym stanowiska Piotra Dardzińskiego.

Jak można przeczytać na stronie Sieci Łukasiewicz, Dybczyński ma bogate i różnorodne doświadczenie w zarządzaniu, w tym jednostkami o charakterze badawczo-naukowym. Jest doktorem nauk humanistycznych i absolwentem studiów MBA na Franklin University (USA). Uzyskał tytuły magistra kulturoznawstwa i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ukończył podyplomowe studia Prawa i Gospodarki Unii Europejskiej.

Podano również, że Dybczyński od 2018 do 2023 roku sprawował funkcję dyrektora wrocławskiego instytutu Łukasiewicz – PORT. Wcześniej był Dyrektorem Zarządzającym w KGHM Cuprum Sp. z o.o. oraz menadżerem w firmie IBM. W latach 2013-2015 był konsultantem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz ekspertem Forum Debaty Publicznej Kancelarii Prezydenta RP. Ma również wieloletnie doświadczenie akademickie; był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2002-2018.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie. Składa się na nią Centrum Łukasiewicz i ponad 20 instytutów z całej Polski, które zatrudniają 7 tys. pracowników wyspecjalizowanych w kilku obszarach: zdrowia, inteligentnej mobilności, transformacji cyfrowej oraz zrównoważonej gospodarki i energii.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera