Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
18.02.2023 aktualizacja 18.02.2023

Andrzej Dybczyński nowym prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz

17.01.2022.  Na zdjęciu Andrzej Dybczyński. PAP/Aleksander Koźmiński 17.01.2022. Na zdjęciu Andrzej Dybczyński. PAP/Aleksander Koźmiński

Menadżer i naukowiec Andrzej Dybczyński został powołany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zastąpił na tym stanowiska Piotra Dardzińskiego.

Jak czytamy na stronie Sieci Łukasiewicz, Andrzej Dybczyński posiada bogate i różnorodne doświadczenie w zarządzaniu, w tym jednostkami o charakterze badawczo-naukowym. Jest doktorem nauk humanistycznych i absolwentem studiów MBA na Franklin University (USA). Uzyskał tytuły magistra kulturoznawstwa i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ukończył podyplomowe studia Prawa i Gospodarki Unii Europejskiej.

Podano również, że Dybczyński od 2018 do 2023 roku sprawował funkcję dyrektora wrocławskiego instytutu Łukasiewicz – PORT. Wcześniej był Dyrektorem Zarządzającym w KGHM Cuprum Sp. z o.o. oraz menadżerem w firmie IBM. W latach 2013-2015 był konsultantem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz ekspertem Forum Debaty Publicznej Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Dybczyński posiada również wieloletnie doświadczenie akademickie.

Dybczyński zastąpił na tym stanowisku Piotra Dardzińskiego, który został prezesem sieci w kwietniu 2019 r. Wcześniej był wiceszefem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Każdy, kto trafia do społeczności Łukasiewicza, po krótkim czasie nabiera przekonania, że uczestniczy w dużym projekcie, widzianym już w skali międzynarodowej. Ta historia ma swoich autorów. Filarem całego procesu powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz jest Piotr Dardziński. To on nakreślił ideę Łukasiewicza i podjął się jej wdrożenia. Należą mu się za to wielkie wyrazy uznania" - powiedział cytowany na stronie sieci wiceszef MEiN Wojciech Murdzek.

Nasze ambicje są bardzo duże i cieszę się, że po intensywnym okresie budowania nowej instytucji ster przechodzi w ręce człowieka, który w tym procesie uczestniczył od początku. Łukasiewicz – PORT kierowany przez Andrzeja Dybczyńskiego wiele wniósł do kultury organizacji i jestem pewien, że to będzie kolejny dobry etap jej rozwoju" - dodał wiceminister.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie. Składa się na nią ponad 20 instytutów z całej Polski, które zatrudniają 7 tys. pracowników wyspecjalizowanych w kilku obszarach: zdrowia, inteligentnej mobilności, transformacji cyfrowej oraz zrównoważonej gospodarki i energii. Według szacunków sieci, obecnie instytuty Łukasiewicza wraz z partnerami realizują ponad 1500 projektów o łącznej wartości 7 mld zł.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024