Uczelnie i instytucje

Na Politechnice Łódzkiej dwa nowe kierunki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Łódzka uruchomi dwa nowe kierunki: materiały i technologie oraz inżynieria procesów przemysłowych. Wiosną na PŁ będzie można podjąć studia na jednym z 28 kierunków oferowanych po polsku i sześciu w języku angielskim. Na kandydatów czeka 1 tys. 537 miejsc na studiach stacjonarnych i 90 na niestacjonarnych.

Wiosną na PŁ będzie można podjąć studia na jednym z 28 kierunków oferowanych w języku polskim i sześciu w języku angielskim. Na kandydatów czeka 1 tys. 537 miejsc na studiach stacjonarnych i 90 na studiach niestacjonarnych.

Rekrutacja na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w semestrze letnim potrwa do 26 lutego.

Jak poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka, rozpoczęcie studiów w połowie roku akademickiego umożliwia absolwentom studiów inżynierskich I stopnia, które trwają 3,5 roku, kontynuowanie nauki bez półrocznej przerwy.

Uczelnia uruchomi dwa nowe kierunki. Na Wydziale Mechanicznym będzie można studiować naukę o materiałach i technologii. Studenci tego kierunku mają zyskać wiedzę na temat nietypowych wymagań konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, a także zdobyć specjalistyczne kompetencje projektowe w zakresie procesów technologicznych.

"Nauka o materiałach umiejętnie łączy piękno z użytecznością, intuicję z logiką, teorię z praktyką, a także mikroświat atomu z makroświatem konstrukcji. W czasie studiów studenci zdobędą wiedzę i umiejętności dzięki realizacji kilku projektów z różnych obszarów inżynierii materiałowej, m.in., druku 3D, inżynierii powierzchni oraz biomateriałów" – wyjaśnił prof. Jacek Sawicki z Wydziału Mechanicznego PŁ.

Z kolei inżynieria procesów przemysłowych to nowy kierunek z oferty Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Prof. Maciej Jaskulski wskazał, że inżynier procesowy jest obecnie kluczową osobą w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, a absolwenci nowego kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające na opracowanie i udoskonalenie procesów produkcyjnych, m.in. w branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i biotechnologicznej.

"Projektowanie oraz optymalizacja produkcji przemysłowej wymaga specjalistycznych umiejętności oraz znajomości najnowszych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zasobów, środowiska naturalnego i bezpieczeństwa procesowego. Osób z taką wiedzą poszukują firmy z branży przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego czy spożywczego" – dodał.

Szczegóły dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej

Politechnika Łódzka jest największą uczelnią techniczną w regionie i jedną z największych w Polsce. Na dziewięciu wydziałach i 65 kierunkach studiów kształci ponad 10 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia ok. 2,6 tys. pracowników, w tym ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich.(PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera