Małe psy o długich nosach żyją najdłużej

Owczarek szetlandzki. Fot. Adobe Stock
Owczarek szetlandzki. Fot. Adobe Stock

Małe psy o długich nosach mają najwyższą średnią długość życia. Natomiast samce średniej wielkości ras o płaskich pyskach – np. buldog angielski – żyją najkrócej. Wyniki badania zostały opublikowane w Scientific Reports.

Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na 150 rasach psów. W sumie wzięło w nim udział blisko 600 tys. czworonogów. Psy pochodziły z tzw. czystych ras lub zostały sklasyfikowane jako mieszańce.

Naukowcy badali czas życia psów. Brano pod uwagę rasę, płeć, datę urodzenia i datę śmierci. Psy rasowe przypisano do kategorii wielkości (małe, średnie lub duże) i kształtu głowy (brachycefaliczna lub krótka; mezogłowowa lub średnionosa; dolichocefaliczna lub długonosa) w oparciu o literaturę klubów kynologicznych. Następnie obliczono medianę oczekiwanej długości życia dla wszystkich ras indywidualnie i dla grupy mieszańców, a na koniec dla każdej kombinacji płci, wielkości i kształtu głowy.

Małe psy (dolichocefaliczne) obu płci – takie jak jamniki miniaturowe i owczarki szetlandzkie, miały najwyższą średnią długość życia wynoszącą 13,3 lat. Tymczasem rasy średniej wielkości (brachycefaliczne) miały najniższą średnią długość życia, wynoszącą 9,1 lat dla samców i 9,6 lat dla samic.

Wśród 12 najpopularniejszych ras, które stanowiły ponad 50 proc. wszystkich ras czystych zarejestrowanych w bazie danych, średnia długość życia labradorów wynosiła 13,1 lat. Jack Russell teriery żyły średnio 13,3 lat, a Cavalier King Charles spaniele 11,8 lat. W przypadku ras czystych mediana długości życia była wyższa niż w przypadku mieszańców (12,7 lat w porównaniu z 12,0 lat), podczas gdy mediana długości życia suk była nieco wyższa niż w przypadku samców (12,7 lat w porównaniu do 12,4 lat).

Autorzy badania zastrzegają, że wyniki są reprezentatywne wyłącznie dla psów pochodzących z Wielkiej Brytanii. Mieszańce zostały ściśle zdefiniowane jako każdy pies, który nie jest rasą czystą i nie należy do klubu kynologicznego. Naukowcy sugerują, że należy osobno zbadać rasy hybrydowe ("designerskie"), takie jak Labradoodle – powstające z połączenia pudla królewskiego z labradorem retrieverem i Cockapoos (mieszaniec Cocker spaniela i pudla), aby uwzględnić różnorodność genetyczną między tymi psami a kundlami.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera