Na horyzoncie terapie komórkowe dla psów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Biolodzy nauczyli się zmieniać pobrane z moczu psów komórki w tzw. macierzyste komórki pluripotencjalne. Może to oznaczać drogę do komórkowych terapii regeneracyjnych dla tych zwierząt.

Dzięki dokonaniu naukowców z Metropolitalnego Uniwersytetu Osakijskiego, opisanemu w piśmie Stem Cell Reports, mocz psów może za jakiś czas ratować tym zwierzakom życie i zdrowie.

Chodzi o zawarte w nim komórki, które badacze nauczyli się zamieniać w tzw. indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSCs).

To rodzaj komórek, które od dłuższego czasu są szeroko badane pod kątem regeneracyjnych terapii dla ludzi.

W przypadku człowieka uzyskuje się je dzięki przeprogramowaniu pobranych z organizmu komórek dojrzałych.

Jednak komórki psie okazywały się dużo odporniejsze na taką przemianę i udawało się uzyskiwać tylko nieliczne rodzaje komórek macierzystych.

Co więcej, procedura wymagała stosowania dodatkowych tzw. komórek odżywczych od innych gatunków, co jest niekorzystne ze względu na ryzyko międzygatunkowego przenoszenia wirusów.

Zespół z Japonii w psich komórkach odkrył 6 genów, manipulacja którymi aż 120-krotnie zwiększyła podatność na przemianę w komórki macierzyste.

„Jako weterynarz, przebadałem i leczyłem wiele zwierząt. Nadal jednak istnieje wiele chorób, których nie da się wyleczyć, albo które nie są w pełni zrozumiane. Mam zamiar kontynuować moje badania nad dalszą przemianą pluripotencjalnych komórek macierzystych psów w komórki różnego typu i wykorzystywaniem ich do leczenia. Mam nadzieję, że przyniesie to wiele radości psom i ich właścicielom” – mówi prof. Shingo Hatoya, autor artykułu.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera