Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
01.02.2024 aktualizacja 01.02.2024

Minister Wieczorek: wiele skarg od studentów m.in. dotyczących mobbingu

01.02.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (C), rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (P) oraz przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Szczecińskiego Piotr Zaremba (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministra nauki z rektorami zachodniopomorskich uczelni. PAP/Marcin Bielecki 01.02.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (C), rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (P) oraz przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Szczecińskiego Piotr Zaremba (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministra nauki z rektorami zachodniopomorskich uczelni. PAP/Marcin Bielecki

Do ministerstwa wpływa wiele skarg od studentów m.in. dotyczących mobbingu - poinformował w czwartek w Szczecinie minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. "Nie sądziłem, że taka jest skala problemu" - skomentował.

Szef resortu nauki od Szczecina rozpoczął w czwartek cykl spotkań z władzami uczelni wyższych, a także ze studentami.

"Chcemy odwiedzić każde województwo i chcemy, żeby w każdym województwie organizowane było takie spotkanie z rektorami szkół publicznych, niepublicznych, wszystkich szkół wyższych, bo każda uczelnia ma swoją specyfikę, ma swoje problemy. Chcemy je poznać po to, żeby można było później podejmować mądre i rozsądne decyzje" - powiedział Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Szczecińskim.

Dodał, że do omówienia jest kilka "bardzo istotnych" kwestii. Pierwsza dotyczy ewentualnej próby uzyskania dodatkowych środków dla uczelni wyższych na granty i programy w obszarze badań i rozwoju z Krajowego Planu Odbudowy.

"Ku mojemu zdziwieniu (...), jeżeli chodzi o wykorzystanie tych środków na badanie i rozwój zostały uwzględnione tylko dwie instytucje: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Sieć (Badawcza) Łukasiewicz. Nie ma natomiast uwzględnionych wyższych uczelni w Polsce" - mówił minister.

Zapewnił, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie się starało o "dokonanie korekt" w tym zakresie. Dodał, że kolejną poruszaną podczas spotkań z przedstawicielami uczelni kwestią będzie "proces legislacyjny związany z ustawą o szkolnictwie wyższym".

"Chcielibyśmy też w drodze dialogu dokonać podsumowania reformy premiera (Jarosława) Gowina. Zobaczyć, na jakim etapie jesteśmy i ewentualnie dokonać korekt, bo świat idzie do przodu i być może trzeba pewne rzeczy zweryfikować i poprawić" - powiedział Wieczorek.

Mówiąc o planowanych spotkaniach ze studentami, minister nauki przypomniał, że przygotowywany jest program budowy akademików.

"Chcemy uruchomić tutaj również środki, które są na tak zwanym funduszu dopłat i są przeznaczone na budownictwo komunalne. Chcemy ten program poszerzyć i oprócz budownictwa komunalnego dopisać, że środki mogą być przeznaczane dla uczelni wyższych z celem budowy lub remontu akademików" - powiedział.

Pytany o to, jakie kwestie zostaną poruszone w rozmowach ze studentami Wieczorek odpowiedział, że będą one dotyczyć systemu kształcenia, a problemów jest "naprawdę sporo", co uwidacznia się m.in. w liczbie skarg przesyłanych do ministerstwa. Dodał, że rozmowy będą dotyczyć m.in. funduszy socjalnych i funkcji Rzecznika Praw Studenta.

"Ku mojemu zdziwieniu (skargi dotyczą) mobbingu, sposobu prowadzenia zajęć, jakości kształcenia - tego jest ogromnie dużo i stąd jest ta rozmowa dotycząca rzecznika praw studentów, bo nie sądziłem, że taka jest skala problemu" - powiedział minister nauki.

Zaznaczył, że mobbing to poważna kwestia i wiele będzie zależało od rektorów i od tego, "jak będą reagowali na tego typu przypadki na poszczególnych uczelniach".

Minister Wieczorek zauważył również, że - jeśli chodzi o uczelnie - trzeba "postawić przede wszystkim na jakość kształcenia". "To niestety będą bolesne rozwiązania dla wielu uczelni, bo będziemy chcieli kontrolować, czy rzeczywiście jest to realizowane zgodnie z ustawami, z rozporządzeniami, czy te wszystkie wymagania, które tam są wpisane, są realizowane - i to niestety będzie bolało" - podkreślił.

Jego zdaniem będzie to duże wyzwanie dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Szef resortu nauki poinformował przy tym, że jest wiele sygnałów o uczelniach - "fabrykach dyplomów". "Chcemy z tym walczyć, bo dzieje się to niestety kosztem studentów" - zadeklarował.

"Jeżeli jakikolwiek kierunek, jakakolwiek uczelnia będzie miała negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, minister nie podpisze zgody na uruchomienie jakiegokolwiek kierunku. To też powrót do autorytetu PKA i jej odpowiedzialności za swoje decyzje, a także uporządkowanie systemu" - zaznaczył Dariusz Wieczorek.(PAP)

Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024