Granty EMBO dla trojga polskich biologów molekularnych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trzy spośród 10 grantów "instalacyjnych" Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej EMBO trafią do polskich badaczy. Badania zrealizują Aleksandra Kołodziejczyk i Ewelina Małecka-Grajek - w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz Maciej Cieśla - w IMol PAN.

Pakiet wsparcia w wysokości 50 tys. euro rocznie pozwoli trojgu Polakom na rozwój ich nowo otwartych laboratoriów. Granty instalacyjne EMBO (Installation Grants) mają na celu zwiększanie poziomu wymiany międzynarodowej na europejskich uczelniach oraz mobilności kadry akademickiej. Formuła konkursu ma zachęcać młodych naukowców do zakładania laboratoriów.

Dr Ewelina Małecka-Grajek otrzymała grant na projekt badawczy „Od dynamiki degradacji RNA bakteryjnego do narzędzi manipulacji ekspresją genów”. “Grant Instalacyjny EMBO odegra kluczową rolę w poszerzaniu naszego zrozumienia, w jaki sposób procesy biologiczne w bakteriach są ze sobą powiązane. Finansowanie pomoże w badaniach mających na celu odkrycie podstawowych mechanizmów, ostatecznie torując drogę do innowacyjnych terapii przeciwdrobnoustrojowych" – powiedziała badaczka z MIBMiK, cytowana w komunikacie swojego instytutu.

Jak dodała, z radością dołącza do Sieci Młodych Badaczy EMBO, która "oferuje niezrównane możliwości szkolenia, współpracy i rekrutacji nowych członków laboratorium”.

Dr Aleksandra Kołodziejczyk będzie z kolei pracować nad projektem „Rola mikrobioty w progresji chorób wątroby”. Jej laboratorium zajmuje się między innymi interakcjami między jelitem a wątrobą, skupiając się na roli mikroflory. Badania zmierzają do lepszego zrozumienia, w jaki sposób zmiany w składzie bakterii i w fizjologii jelit wpływają na komórki wątroby i jak zdrowie wątroby przyczynia się do homeostazy jelit.

Środki z EMBO będą stanowiły silne wsparcie rozwojowe dla obu laboratoriów, które zostały założone w 2023 roku.

“Grant z EMBO jest dla mnie ważny, ponieważ jest elastyczny i daje wiele możliwości wykorzystania środków, co znacznie ułatwia prowadzenie badań. To wyjątkowe, gdy naukowcy są obdarzani takim zaufaniem” – powiedziała dr Aleksandra Kołodziejczyk, cytowana w komunikacie MIBMiK.

Z kolei dr Maciej Cieśla otrzyma grant na badanie starzenia się komórek macierzystych. Naukowiec chce sprawdzić, czy tzw. splicing ma związek ze starzeniem się komórek krwi. Badania te mogą przyczynić się do lepszego poznania możliwości odmładzania tkanek i łagodzenia chorób związanych z wiekiem. Swój grant będzie realizował w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (IMol PAN) w Warszawie.

Obok polskich, objęte finansowaniem będą również laboratoria w Czechach, Grecji, na Węgrzech, Litwie, w Portugalii oraz Turcji. Obszary badawcze obejmują między innymi starzenie się, biologię nowotworów, komunikację osi jelitowo-mózgowej, mikrobiotę, narzędzia edycji genów.

“Jest nam bardzo miło, że ci wyjątkowi naukowcy są wspierani przez EMBO. Promujemy doskonałość w naukach o życiu w całej Europie i poza nią. Z radością czekamy na wkład nowych stypendystów. Ich badania niewątpliwie wzmocnią nauki o życiu w ich krajach i wzbogacą szeroko rozumianą społeczność naukową” – powiedziała dyrektor EMBO, Fiona Watt.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera