Uczelnie i instytucje

Gzik: resort nauki zdecydował o wstrzymaniu przekazywania uczelniom środków finansowych na inwestycje

20.12.2023. Podsekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik. PAP/Andrzej Lange
20.12.2023. Podsekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik. PAP/Andrzej Lange

Kierownictwo resortu nauki zdecydowało o wstrzymaniu przekazania uczelniom środków na cele inwestycyjne - przyznał w środę w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. Nie wykluczył, że po weryfikacji potrzeb poszczególnych uczelni, dofinansowanie zostanie im przekazane.

O potwierdzenie informacji o wstrzymaniu wypłaty środków na cele inwestycyjne uczelni pytali ministra posłowie PiS - Piotr Müller i Paweł Jabłoński.

Przypomnieli, że rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o przyznaniu uczelniom wyższym obligacji Skarbu Państwa, w kwocie ponad 1 mld złotych. Podali, że miały one trafić m.in do Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku (20 mln złotych na remont akademików), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Poznańskiej, Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

"Kierownictwo resortu nauki zdecydowało o wstrzymaniu tej formy inwestowania w uczelnie, które były wybierane z klucza, ale partyjnego, a nie merytorycznego" - potwierdził wiceminister nauki i szkolnictwa Marek Gzik.

Zapowiedział, że zostanie powołany zespół, który oceni celowość przyznanych środków finansowych pod względem potrzeb danej uczelni. Jeśli będzie to zasadne, MNiSW podtrzyma tę formę dofinansowania i rozwoju infrastruktury. "Nie zablokowaliśmy całkowicie tych inwestycji (...), jest to moment weryfikacji. Jeżeli okaże się, że potwierdzą się ich (uczelni - przyp. PAP) potrzeby, to będziemy robili wszystko, żeby dofinansować te działania, które są w projektach" - podkreślił wiceszef resortu nauki.

Według niego pieniądze kierowano do uczelni, które były traktowane w sposób szczególny. Nazwał te uczelnie "pieszczochami". "Przez ostatnie lata zostało przyznanych 8 mld na inwestycje i trafiały przede wszystkim do uczelni, które są z Wami powiązane w sposób polityczny" - przekonywał minister, zwracając się do posłów PiS.

Zapewnił, że jeśli posłowie PIS będą chcieli, to przedstawi "szczegółową analizę i pokaże w liczbach", jakie środki finansowe były przeznaczane na ośrodki związane z politykami tej partii.

"Wstrzymaliśmy tę formę wspierania inwestycji na uczelniach, co nie znaczy, że do tego nie wrócimy. Natomiast zarówno ta forma, ale także inwestycje w obiekty związane z kształceniem, to jest 900 milionów, które były przeznaczone – też zostało to wstrzymane" - dodał.

"To jest już kwota dwóch miliardów, które Państwo przewidzieliście i rozdaliście do uczelni, po tym jak już wybory zostały przez was przegrane. Chcemy to zweryfikować.(...) Tak naprawdę wydaliście państwo pieniądze, które mamy w puli na inwestycje, na obiekty związane z kształceniem na uczelniach polskich – (...) do 2027 r. To nigdy nie było praktykowane, bo zawsze to było praktykowane tylko w skali roku. Dlatego wstrzymaliśmy te inwestycje" - podkreślił wiceminister Gzik.

Müller ripostował, że rzeczą naturalną są plany wieloletnie, bo inwestycje mają charakter wieloletni.

Wiceminister Marek Gzik przyznał, że plany przewidują to, iż inwestycje związane szczególnie z infrastrukturą przechodzą na kolejne lata. "Ale nigdy nie było tak, że w jednym roku była rozdana kwota na ponad 900 milionów. 300 mln było rozdawane, bo taka mniej więcej pula była przewidziana w budżecie, no ale tych pieniędzy nie ma" - zaznaczył.(PAP)

Nauka w Polsce

ula/ agt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera