Włochy/ Odkrycia archeologiczne blokują prace budowlane w Rzymie

Adobe Stock
Adobe Stock

Odkrycia archeologiczne blokują prace budowlane w Rzymie. Wstrzymywane są roboty przy budowie stacji metra, parkingów i osiedli mieszkaniowych. Kolejne takie zdarzenia utrwalają pogląd, że w Wiecznym Mieście wystarczy wbić łopatę w ziemię i można być niemal pewnym, że natrafi się na pozostałości bogatego dziedzictwa Cesarstwa Rzymskiego.

Ostatnio zatrzymano prace na czterech placach budowy w związku z odkryciami w rejonie starożytnej drogi Salaria.

W niektórych przypadkach konieczna okazuje się rezygnacja z projektu.

Portal Roma Today wymienił serię największych odkryć w stolicy Włoch, które sprawiły, że niezbędne było wstrzymanie różnych prac w minionych latach. Na liście tej są roboty przy nowym odcinku autostrady koło rzymskiej drodze Cassia, gdzie znaleziono groby z I wieku naszej ery, budowa wielkiej stacji metra i kolejowej z powodu odkrycia mostów z czasów Cesarstwa, a także parkingu w centrum po odkryciu pozostałości teatru Nerona. Tego ostatniego znaleziska dokonano latem zeszłego roku.

Jak się zauważa, te przykłady potwierdzają, jak trudne są w Rzymie wszelkie inwestycje. Czasem problemem okazuje się wbicie w ziemię słupa elektrycznego czy ułożenie rur.

Ukryte pod ziemią bezcenne dziedzictwo starożytności, na które nieustannie natrafiają ekipy, blokuje na krótszy lub dłuższy czas realizację wielu projektów i to w momencie, gdy Wieczne Miasto stało się wielkim placem budowy w ramach przygotowań do Roku Świętego 2025. Metropolia ma zmienić oblicze między innymi także dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.

Rzymianie zastanawiają się, jakie odkrycia przyniesie rozpoczęta budowa stacji metra na Placu Weneckim, nieopodal Kapitolu i Forum Romanum.

Pełne ręce roboty mają w stolicy eksperci w dziedzinie archeologii prewencyjnej, która polega na dokładnym zbadaniu terenu, objętego pracami budowlanymi, prowadzeniu wykopalisk i w niektórych przypadkach zastosowaniu środków ochronnych, by zabezpieczyć znalezisko.

Na prawie dwa lata z powodu takich właśnie działań zatrzymano budowę osiedla na terenie graniczącym z parkiem wokół rzymskiej drogi Appia Antica. Podczas przeprowadzonych tam wykopalisk znaleziono pozostałości rzymskiej willi z I-II wieku, która ostatecznie po licznych ekspertyzach i dyskusjach została ponownie zasypana ziemią. W pobliżu odkryto też 40 grobowców; także one ponownie zakopano. Sprawa ta wywołała debatę i protesty tych, którzy decyzję o ponownym zakopaniu znalezisk nazwali "pogrzebem archeologii".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera