Kocia miska z podstawy rzymskiej kolumny wśród skonfiskowanych zabytków

W Rzymie karabinierzy skonfiskowali w czwartek 350 posiadanych nielegalnie starożytnych zabytków archeologicznych, które znajdowały się w prywatnych domach i w barze w centrum miasta. Jest wśród nich podstawa rzymskiej kolumny przerobiona na miskę dla kota.

Łączna wartość odzyskanych eksponatów przekracza milion euro - podały media.

Wśród odnalezionych zabytków są płyty sarkofagów z III wieku, które były przyczepione do ścian w salonie prywatnej rezydencji, a także ozdobiony motywami kwiatowymi element architektoniczny znany jako architraw, ustawiony wśród barowych stolików w centrum Wiecznego Miasta.

Dowództwo karabinierów ze specjalnej komórki do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego poinformowało, że impulsem do przeszukania jednej z prywatnych rezydencji, w której znaleziono prawdziwy nielegalny skarbiec starożytności, był sygnał otrzymany po przeprowadzonym w niej remoncie. Ekipa zawiadomiła, że w posiadłości przedsiębiorcy z branży budowlanej znalazła antyczne dekoracje na ścianach i murach. W ten sposób śledczy wpadli na trop 9-osobowej grupy przestępczej handlującej nielegalnie zabytkami archeologicznymi. Handlarzom skonfiskowano łącznie 317 eksponatów.

W domu innego rzymianina znaleziono 26 antycznych waz, amfor i figurek oraz fragmentów kolumn korynckich, a także marmurowe popiersie Dionizosa z II wieku.

Wiele z tych zabytków pochodzi ze starożytnego parku przy drodze Appia Antica, gdzie kwitnie proceder nielegalnych wykopalisk.

Generał karabinierów Pasquale Muggeo podkreślił, że konieczny jest stały monitoring tego obszaru. "Każdy musi się czuć strażnikiem sztuki. Kto wie, ile osób zobaczyło w barze antyczny zabytek i nam o tym nie powiedziało" - dodał dowodzący operacją.

PAP - Nauka w Polsce

sw/ mc/ tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera