Indie wystrzeliły satelitę do badania czarnych dziur

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Indyjska agencja kosmiczna ISRO poinformowała o udanym umieszczeniu na orbicie satelity XPoSat, który ma pomóc naukowcom m.in. w badaniach czarnych dziur.

1 stycznia z kosmodromu Sriharikota wystrzelono rakietę Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), w ramach misji PSLV-C58, będącej sześćdziesiątym startem PSLV. Jej głównym ładunkiem był satelita X-ray Polarimeter Satellite (XPoSat).

Agencja potwierdziła, że stan satelity jest w normie i zaczęło się generowanie energii. Manewr umieszczenia satelity na odpowiedniej orbicie powiódł się bardzo dobrze. XPoSat krąży wokół Ziemi na wysokości ponad 600 km.

XPoSat to kosmiczne obserwatorium, które będzie mierzyć polaryzację promieniowania rentgenowskiego (promieniowania X). Wśród obserwowanych obiektów będą rentgenowsko jasne gwiazdy neutronowe zasilane przez akrecję, czarne dziury akreujące materię z otoczenia, magnetary, aktywnę jądra galaktyk. Według planów, satelita ma prowadzić obserwacje przez pięć lat.

Dodatkowymi ładunkami wyniesionymi przez rakietę PSLV jest 10 eksperymentów w ramach PSLV Orbital Experiment Module (POEM). Orbita rakiety PSLV zostanie obniżona, a eksperymenty będą przeprowadzonę w górnym członie rakiety.

Indie prowadzą coraz więcej naukowych misji kosmicznych. W 2023 roku wystrzeliły swoją pierwszą misję słoneczną o nazwie Aditya-L1, a także dokonały udanego lądowania na południowym biegunie Księżyca w ramach misji Chandrayaan-3, w której ramach po księżycowej powierzchni jeździł łazik Pragyan.

Na 2025 rok kraj ten planuje załogowy lot kosmiczny, w ramach którego na trzydniową misję orbitalną statkiem kosmicznym Gaganyaan wyruszyć ma trzyosobowa załoga astronautów. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera