10.05.2024 Fot. PAP/ Lech Muszyński

Trwa okres lęgowy bocianów. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców

Pierwsze jajka w pojawiły się w bocianich gniazdach wzdłuż Warty w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Teraz przez miesiąc bocianie pary będą na zmianę je wysiadywać. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców – powiedział PAP.PL Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

 • 13.05.2024. Prezes fundacji WOŚP Jurek Owsiak (C), dr hab. Maciej Bzowski (P), z-ca Ddyrektora ds. rozwoju technologii CBK PAN Tomasz Zawistowski (2P), rzecznik prasowy CBK PAN Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (2L) i zwycięzca aukcji WOŚP, który wylicytował miejsce na instrumencie GLOWS Paweł Orepuk (L) podczas spotkania w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, 13 bm. Instrument GLOWS przygotowany został na misję heliosferyczną NASA IMAP. PAP/Paweł Supernak
  Kosmos

  Serduszko WOŚP i nazwisko Polaka na sondzie NASA, która poleci w stronę Słońca

  Serduszko WOŚP i nazwisko Polaka, który wygrał charytatywną aukcję internetową, zostaną wygrawerowane na instrumencie zbudowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). W przyszłym roku przyrząd poleci w stronę Słońca na sondzie NASA. "Polska nauka jest the best" - mówił w CBK Jurek Owsiak.

 • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

  Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

  Unikalną kolekcję tkanin i butów - głównie z XVI i XVII wieku znaleźli archeolodzy podczas badań na placu budowy centrum filmowego Camerimage w Toruniu. Wśród znalezisk są m.in. świetnie zachowane tkaniny jedwabne, fragmenty plisowanych sukni czy złotogłów z ornamentem kwiatowym.

 • 09.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański. PAP/Jarek Praszkiewicz
  Kosmos

  Uznański: mojej diety przed wylotem w kosmos nikt nie planuje

  Nikt nie planuje diety polskiego astronauty przed wylotem w kosmos. Sławosz Uznański trening fizyczny też ustala sam. W Europie astronauci mają więcej swobody niż w NASA – powiedział PAP astronauta projektowy ESA.

 • 29.04.2024. Otwarcie Żurawia w Gdańsku, 29 bm. Zakończył się trwający ponad dwa lata remont Żurawia, jednego z symboli Gdańska. Zabytkowy dźwig portowy przeszedł remont za prawie 18 mln złotych. Wykonane zostały rozległe prace polegające m.in. na osuszaniu cegieł pod ziemią. PAP/Adam Warżawa

  Kończy się remont Żurawia, jednego z symboli Gdańska

  Dobiega końca remont Żurawia, zabytkowego dźwigu portowego w Gdańsku. Zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego dr Marcin Westphal powiedział PAP, że wykonane zostały rozległe prace, m.in. osuszanie cegieł pod ziemią. Koszt inwestycji wyniósł prawie 18 mln zł.

 • 16.09.2023. Astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej Sławosz Uznański. PAP/Piotr Polak
  Kosmos

  Lot Uznańskiego w kosmos to ścisłe połączenie nauki i polityki

  Żaden z polityków wysokiego szczebla nie pogratulował Sławoszowi Uzańskiemu wyboru do rezerwy astronautów ESA, ale to politycy w roku wyborczym znaleźli pieniądze, by wykupić mu lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To była dobra decyzja, żeby zainwestować – powiedział PAP Sławosz Uznański.

 • 10.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański. PAP/Jarek Praszkiewicz
  Kosmos

  Planowana na jesień misja polskiego astronauty na ISS może się opóźnić

  Planowana na jesień misja polskiego astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie najprawdopodobniej przesunięta na późniejszy termin. "Mam nadzieję, że niedługo dojdzie do ogłoszenia daty" – powiedział PAP astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej Sławosz Uznański.

 • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

  Wrocław/ Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano zawody robotów

  Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano XVI zawody robotów Robotic Arena. Wzięło w nich udział ponad sto robotów, które walczyły w kilkunastu kategoriach. Ich twórcy to nie tylko studenci, bo nie było ograniczeń wiekowych. Najmłodsi konstruktorzy mieli zaledwie kilka lat.

 • Warszawa, 15.04.2024. Menora przy pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. PAP/TSzymon Pulcyn

  „Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

 • 16.04.2024. Prezentacja symulatora samolotu Boeing 737 Max w nowo otwartym labolatorium Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. PAP/Mateusz Marek

  Nowy symulator Boeinga 737 na wyposażeniu Politechniki Warszawskiej

  Nowy symulator Boeinga 737, który pozyskała Politechnika Warszawska będzie wykorzystywany przez przyszłych inżynierów lotnictwa do nauki funkcjonowania systemów lotniczych i budowy narzędzi symulacyjnych – powiedział PAP Maciej Zasuwa z PW. W uroczystości otwarcia symulatora udział wziął m.in. ambasador USA Mark Brzezinski.

Najpopularniejsze

 • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

  Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

 • NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

 • Naukowcy zapraszają Polaków: włączcie się w poszukiwania afrykańskich kleszczy

 • Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

 • Prof. Katarzyna Kłosińska: Nigdy nie zrezygnujemy z "ó" czy "rz"

 • Fot. Adobe Stock

  Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

 • Metaboliczne podstawy autyzmu

 • Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

 • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

 • Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024 - poinformował w czwartek Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca; ceremonia odbędzie się na Malcie.