8.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

Nobel z fizyki za prace, dzięki którym rozwija się sztuczna inteligencja

Naukowcy, których odkrycia umożliwiły uczenie się maszyn i rozwój sztucznej inteligencji - Amerykanin John J. Hopfield oraz Kanadyjczyk Geoffrey E. Hinton - zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

  • 7.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT
    Świat

    Badania mikroRNA, ważne dla zrozumienia chorób, nagrodzone medycznym Noblem

    Amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski. Doceniono ich za odkrycie mechanizmu, który pomaga zrozumieć rozwój chorób autoagresywnych, nowotworów czy cukrzycy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Szwecja-Norwegia/ Od poniedziałku tydzień przyznawania nagród Nobla

    Od ogłoszenia laureata Nagrody Nobla z medycyny rozpocznie się w poniedziałek w Sztokholmie tydzień, podczas którego poznamy tegorocznych noblistów w sześciu dziedzinach. Zgodnie z tradycją Pokojowa Nagroda Nobla zostanie przyznana w stolicy Norwegii Oslo.

  • 03.10.2024. Inauguracja działalności Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w miejscowości Bezmiechowa, 3 bm. Obserwatorium pozwoli Polskiej Agencji Kosmicznej na m.in. testowanie nowych rozwiązań technologicznych, szkolenie personelu w zakresie obserwacji SST czy testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej

    Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wybudowała w Bezmiechowej Centrum Obserwacyjne - na szczycie góry, gdzie znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Stamtąd będzie śledzić sztuczne satelity krążące na orbicie wokół Ziemi. Centrum otwarto w czwartek.

  • Naukowcy z PWr pracują nad bioniczną protezą ręki przeznaczoną dla osób z jednostronną lub dwustronną amputacją na poziomie przedramienia. Może wykonywać różne ruchy chwytne oraz manipulacyjne i jest sterowana przy pomocy biosygnałów. Źródło: Politechnika Wrocławska
    Technologia

    Na Politechnice Wrocławskiej powstaje bioniczna proteza ręki

    Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej kończy pracę nad prototypem bionicznej protezy ręki dla osób po amputacji na wysokości przedramienia. Urządzenie jest sterowane przy pomocy sygnałów wysyłanych przez mięśnie na kikucie amputowanej kończyny, a do ich analizy wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.

  • Polska 1979-01-23. Program "Sondy" - Muzyka i komputery. Nz: m.in. prowadzący Zdzisław Kamiński (L) i Andrzej Kurek (P). soa PAP/Edmund Radoch

    35 lat temu zginęli twórcy „Sondy”, programu o nauce, który w PRL był oknem na świat

    Emitowany w czasach PRL program "Sonda" stał się legendą – w szczytowym okresie miał 6 mln widzów, czyli około 30 proc. widowni. Prowadzili go sceptyk i entuzjasta, czyli Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. W niedzielę mija 35 lat od ich śmierci w wypadku samochodowym.

  • Psycholog, psychoterapeuta Artur Orzełowski  (amb) PAP/Paweł Supernak
    Człowiek

    Psycholog o pomocy powodzianom: mamy naturalną potrzebę pomagania ludziom

    Pomagając powodzianom czujemy się potrzebni. To jest naturalna potrzeba, której możemy nie realizować w pracy - powiedział we wtorek w Studiu PAP psycholog Artur Orzełowski.

  • Bakteria Corynebacterium diphtheriae, Adobe Stock
    Technologia

    Biotechnolog: potrafimy zapędzić bakterie do roboty

    Potrafimy zapędzić bakterie do roboty – powiedziała PAP mgr inż. Magdalena Janczewska z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskie i laboratoriów CEZAMAT, współzałożycielka firmy Science4Beauty zajmującej się genetyczną modyfikacją bakterii. Dodała, że odpowiednio zaprogramowane bakterie produkują leki, białka i żywność.

  • Źródło: PAP
    Student

    Szwecja/ Polak odebrał Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii

    Polski pielęgniarz i student informatyki Adrian Nowakowski odebrał w czwartek na Zamku Królewskim w Sztokholmie z rąk szwedzkiej monarchini Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award).

  • EPA/SPACEX 12.09.2024
    Świat

    USA/ Pierwszy komercyjny spacer w kosmosie trwał 20 minut

    Dwoje Amerykanów wyszło w czwartek na pierwszy w historii komercyjny spacer w kosmosie; trwał on 20 minut - poinformowała firma SpaceX, której rakieta Falcon 9 wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską kapsułę z czwórką astronautów.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    150 zgłoszeń do Nagrody NCN dla najlepszych naukowców młodszego pokolenia

  • Mimo częstszych kontaktów z ludźmi, wilki nadal boją się człowieka

  • Ekspert: mamy pierwszą Nagrodę Nobla z informatyki

  • Mykolog: grzyby i ludzie mają wspólnego przodka

  • Całe “okablowanie” mózgu muszki opisane. A Polak ma publikację w “Nature”, bo… grał w grę

  • EPA/NIDAL SALJIC  4.10.2024

    Chorwacja/ Ekspert: za skalę ostatnich powodzi odpowiadają wycinki lasów i betonizacja przestrzeni

  • Nobel z fizyki za prace, dzięki którym rozwija się sztuczna inteligencja

  • Badania mikroRNA, ważne dla zrozumienia chorób, nagrodzone medycznym Noblem

  • Kobiety w czasie menopauzy nie są odpowiednio leczone ani zauważane

  • Nobel z chemii dla analityków i projektantów białek

8.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

Nobel z fizyki za prace, dzięki którym rozwija się sztuczna inteligencja

Naukowcy, których odkrycia umożliwiły uczenie się maszyn i rozwój sztucznej inteligencji - Amerykanin John J. Hopfield oraz Kanadyjczyk Geoffrey E. Hinton - zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.