„Hornet” — autonomiczna i bezzałogowa łódź Politechniki Gdańskiej. Fot. Bartosz Bańka/PG

Gdańsk/ Naukowcy z PG skonstruowali autonomiczną łódź do badań dna Bałtyku

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali bezzałogową łódź "Hornet", która jest przeznaczona do badań dna Bałtyku oraz ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore – takich jak np. morskie farmy wiatrowe.

  • Fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/ Facebook

    Średniowieczny złoty gulden reński odkryty w okolicach Kamienia Pomorskiego

    Średniowieczny złoty gulden reński został odkryty w okolicach Kamienia Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej uznało, że jest to "sensacyjne odkrycie".

  • Karabin Volkssturmgewehr VG-2 prezentowany w Muzeum Obrony Wybrzeża mieszczącym się w Forcie Gerharda w Świnoujściu. Jest to jeden z kilkunastu zachowanych na świecie i prawdopodobnie jedyny w Polsce egzemplarz broni, produkowanej w okresie II wojny światowej przez niemieckie zakłady Spreewerk. (ad) PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Unikalny karabin z II wojny światowej odkryty w forcie w Świnoujściu

    Przez kilkanaście lat leżał w magazynie Fortu Gerharda w Świnoujściu, uznany za karabin-zabawkę lub samopał kłusownika, a okazało się, że to unikat, prawdopodobnie jedyny w Polsce Volkssturmgewehr 1-2, czyli prosta broń oddziałów Volksstrumu w ostatniej fazie II wojny światowej.

  • 14.10.2024. EPA/Christine Olsson/TT
    Świat

    Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

    Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat instytucji i ich wpływu na dobrobyt - ogłosił w poniedziałek komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

  • EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  10.10.2024
    Ziemia

    Meteorolog: skala zniszczeń huraganu zależy też od przystosowania mieszkańców

    Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Skala zniszczeń zależy też jednak od przystosowania mieszkańców. Wiedza o zagrożeniach naturalnych może pomóc w minimalizowaniu strat - wskazał meteorolog dr Dariusz Baranowski.

  • 09.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT
    Świat

    Nobel z chemii dla analityków i projektantów białek

    Twórcy nowych narzędzi do badania białek zostali laureatami Nagrody Nobla z chemii. David Baker, Demis Hassabis i John M. Jumper dali nauce metody obliczeniowe do projektowania i przewidywania trójwymiarowej struktury białek.

  • 8.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT
    Świat

    Nobel z fizyki za prace, dzięki którym rozwija się sztuczna inteligencja

    Naukowcy, których odkrycia umożliwiły uczenie się maszyn i rozwój sztucznej inteligencji - Amerykanin John J. Hopfield oraz Kanadyjczyk Geoffrey E. Hinton - zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

  • 7.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT
    Świat

    Badania mikroRNA, ważne dla zrozumienia chorób, nagrodzone medycznym Noblem

    Amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski. Doceniono ich za odkrycie mechanizmu, który pomaga zrozumieć rozwój chorób autoagresywnych, nowotworów czy cukrzycy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Szwecja-Norwegia/ Od poniedziałku tydzień przyznawania nagród Nobla

    Od ogłoszenia laureata Nagrody Nobla z medycyny rozpocznie się w poniedziałek w Sztokholmie tydzień, podczas którego poznamy tegorocznych noblistów w sześciu dziedzinach. Zgodnie z tradycją Pokojowa Nagroda Nobla zostanie przyznana w stolicy Norwegii Oslo.

  • 03.10.2024. Inauguracja działalności Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w miejscowości Bezmiechowa, 3 bm. Obserwatorium pozwoli Polskiej Agencji Kosmicznej na m.in. testowanie nowych rozwiązań technologicznych, szkolenie personelu w zakresie obserwacji SST czy testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej

    Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wybudowała w Bezmiechowej Centrum Obserwacyjne - na szczycie góry, gdzie znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Stamtąd będzie śledzić sztuczne satelity krążące na orbicie wokół Ziemi. Centrum otwarto w czwartek.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Znamy finalistów XX edycji konkursu Popularyzator Nauki

  • Po 10 latach w nauce zostaje połowa naukowców, po 20 latach - jedna trzecia

  • W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy

  • Ekspert: nie korzystamy w pełni z potencjału programu Horyzont Europa

  • MNiSW: w uczelni w Grudziądzu dochodziło do nieprawidłowości; b. rektor: nie było żadnej kontroli

  • Fot. Adobe Stock

    Dane ze starych sond kosmicznych pomogą nowej misji do Wenus

  • Chile/ Montaż 8,4-metrowego zwierciadła kończy pracę nad teleskopem z największym aparatem cyfrowym

  • Nowy bioplastik w oceanie rozkłada się szybciej od papieru

  • Polityczna polaryzacja szkodzi zdrowiu

  • Poznano płciowe różnice rozwijających się ludzkich zarodków

Birdwatcherzy w Polsce obserwujący mewę ochocką Larus schistisagus (niepotwierdzona przez Polską Komisje Awifauny; Gdańsk, grudzień 2016), fot. Marcin Sołowiej

Tłumy z lornetkami: Co przyciąga ptasiarzy do rzadkich gatunków?

W ostatnich latach wśród obserwatorów ptaków nastąpił wzrost zainteresowania ptakami reprezentującymi rzadkie gatunki. Może on być związany z rosnącą popularnością hobby oraz błyskawicznym rozprzestrzenianiem się informacji o rzadkich obserwacjach dzięki mediom społecznościowym - informują badacze, którzy analizowali to zjawisko.