Fot. arch. Kielce, 09.09.2022. 8. Finał European Rover Challenge 2022 na terenie Politechniki Świętokrzyskiej . PAP/Piotr Polak

European Rover Challenge 2023 z największą reprezentacją międzynarodową w historii zawodów

88 drużyn z 22 krajów zgłosiło się do tegorocznej edycji European Rover Challenge, które odbędą się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, w dniach 15-17 września. " To największa reprezentacja międzynarodowa w historii zawodów" - podkreślają organizatorzy.

  • 8. Finał European Rover Challenge 2022 na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Fot, PAP/Piotr Polak 09.09.2022.
    Technologia

    Kielce/ 30 zespołów rozpoczęło rywalizację w zawodach łazików marsjańskich ERC

    30 zespołów z 10 krajów rozpoczęło w piątek w Kielcach rywalizację w zawodach łazików marsjańskich ERC. Ósma edycja największej w Europie imprezy robotyczno-kosmicznej rozgrywana jest na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.

  • Fot. PAP/Piotr Polak 11.09.2021
    Technologia

    Kielce/ Od piątku zawody łazików marsjańskich ERC

    30 najlepszych drużyn z 10 krajów będzie walczyć od piątku w Kielcach w zawodach robotów marsjańskich - European Rover Challenge (ERC). Wydarzeniu będą towarzyszyć spotkania z ekspertami od technologii kosmicznych oraz możliwość samodzielnego przejechania łazikiem po przygotowanym torze.

  • Kielce, 13.09.2019. V edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich ERC na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. (pp/awol) PAP/Piotr Polak
    Wydarzenia

    Inspiracje kosmosem na zawodach łazików marsjańskich

    Zawody łazików: na torze urozmaiconym czynnymi wulkanami, połączone z pokazami naukowo-technologicznymi i prelekcjami przedstawicieli światowych agencji kosmicznych - odbędą się od 10 do 12 września online i na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Łazik marsjański zespołu AGH najlepszy na zawodach w Indiach, zespół z UW - drugi

    Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge – poinformowała we wtorek rzecznik prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Jako drugi uplasował się zespół UW, University of Warsaw Rover Team.

  • źródło: http://roverchallenge.eu
    Wydarzenia

    Zespół z Politechniki Świętokrzyskiej zwyciężył w European Rover Challenge 2019

    W piątej edycji European Rover Challenge 2019 zwyciężył po raz drugi z rzędu zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej.

  • Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu  promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.  PAP/Piotr Polak
    Technologia

    Marsobus na ulicach Kielc promuje zawody łazików

    Edukacyjny autobus, przybliżający misję na Marsa i cechy tej planety, wyjechał we wtorek na ulice Kielc. Marsobus promuje 5. edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge), które odbędą się w dniach 13-15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

  • PAP/Michał Walczak; 05.09.2015
    Technologia

    Podpisano umowę ws. organizacji 5. edycji European Rover Challenge

    Umowę o współorganizacji 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge) oraz towarzyszącej wydarzeniu konferencji mentoringowo-biznesowej, podpisali w środę w Kielcach przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego i Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

  • Technologia

    Osiem polskich zespołów wystartuje w zawodach łazików marsjańskich w USA

    36 drużyn z 10 krajów świata weźmie udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się między 30 maja a 1 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Polskę będzie reprezentowało aż osiem zespołów.

  • Źródło: PAP
    Ziemia

    Plenerowe marsjańskie pole w Starachowicach pod Kielcami

    Na potrzeby zawodów European Rover Challenge na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zostało przygotowane plenerowe pole marsjańskie. Specjalna ziemia ma rdzawy kolor i podobną zawartość hematytu, jak na Marsie.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Serdeczność dla współpracowników zwiększa satysfakcję z pracy zespołowej i wzmacnia więzi

  • 13 stopni do chaosu. Jak w ruchu przechodniów tworzy się i znika porządek

  • Fot. Adobe Stock

    Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

Nie istnieje żadne międzynarodowe prawo regulujące np. kwestie szkód, które mogłyby wyrządzić śmieci kosmiczne – powiedział PAP dyrektor ESA Josef Aschbacher. Dodał, że wiele krajów i instytucji widzi potrzebę pilnego ustanowienia obowiązujących globalnie przepisów dotyczących przestrzeni kosmicznej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera