Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
26.08.2021 aktualizacja 02.09.2021

Inspiracje kosmosem na zawodach łazików marsjańskich

Kielce, 13.09.2019. V edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich ERC na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. (pp/awol) PAP/Piotr Polak Kielce, 13.09.2019. V edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich ERC na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. (pp/awol) PAP/Piotr Polak

Zawody łazików: na torze urozmaiconym czynnymi wulkanami, połączone z pokazami naukowo-technologicznymi i prelekcjami przedstawicieli światowych agencji kosmicznych - odbędą się od 10 do 12 września online i na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

Wśród prelegentów VII edycji ERC 2021 (Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich, European Rover Challenge) pojawią się m.in. wiceszef NASA Robert Cabana, dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA analizowała zdjęcia nadsyłane przez łaziki marsjańskie oraz były dyrektor kreatywny Walt Disney Imagineering, Billy Almon. Anglojęzyczne wykłady będą transmitowane online i tłumaczone na żywo. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej https://roverchallenge.eu

Stacjonarnie, na torze w Kielcach, odbędą się dwie formuły zawodów ERC. Tegoroczną arenę zmagań dla robotów marsjańskich stanowi odtworzony wulkaniczny obszar Elysium Planitia. Równolegle do zawodów, w których zmierzą się łaziki, widzowie będą mogli bezpłatnie wziąć udział w licznych prelekcjach i warsztatach podzielonych na trzy bloki tematyczne.

Piątek 10 września będzie dniem poświęconym Marsowi. W ramach „Strefy Inspiracji” eksperci podzielą się wiedzą na temat dalszej eksploracji Czerwonej Planety i poszukiwania śladów życia. W tym dniu uczestnicy wysłuchają prelekcji online prowadzonych przez przedstawicieli NASA.

Sobota minie pod znakiem Księżyca. Przez cały dzień zarówno widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej będą mogli uczestniczyć w prezentacjach i debatach na temat ekonomicznego i biznesowego potencjału Srebrnego Globu. W tematykę tę wprowadzą ich m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSA, czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa FAA.

W programie zaplanowano między innymi rozmowę na temat zasobów energetycznych Księżyca, prowadzoną przez Gordona Wasilewskiego z firmy Astronika, która jest jednocześnie sponsorem nagrody głównej w konkursie ERC. Na miłośników kosmicznej literatury czeka zdalna rozmowa z Andrew Chaikinem – autorem książki „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”.

Ostatni dzień ERC będzie „powrotem na Ziemię”. O wykorzystaniu technologii kosmicznych w codziennym życiu będą mówić eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA oraz przedstawiciele firm, które wdrożyły już technologie kosmiczne w różnych obszarach gospodarki. Były dyrektor kreatywny Walt Disney Imagineering opowie o rozwiązaniach inspirowanych przyrodą, które mogą poprawić kondycję ludzi na Ziemi oraz tych podróżujących do gwiazd.

European Rover Challenge jest dofinansowywane z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Partnerem strategicznym jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a gospodarzem - miasto Kielce.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023