dr Joanna Żelazko z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi (ad) PAP/Marian Zubrzycki

80 lat temu 733 polskich dzieci, głównie sierot, znalazło schronienie w Nowej Zelandii

31 października 1944 r. grupa 733 polskich dzieci oraz ich opiekunów przybyła do Pahiatua w Nowej Zelandii. W większości były to dzieci osierocone - powiedziała PAP historyczka z Oddziału IPN w Łodzi dr Joanna Żelazko.

  • Karabin Volkssturmgewehr VG-2 prezentowany w Muzeum Obrony Wybrzeża mieszczącym się w Forcie Gerharda w Świnoujściu. Jest to jeden z kilkunastu zachowanych na świecie i prawdopodobnie jedyny w Polsce egzemplarz broni, produkowanej w okresie II wojny światowej przez niemieckie zakłady Spreewerk. (ad) PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Unikalny karabin z II wojny światowej odkryty w forcie w Świnoujściu

    Przez kilkanaście lat leżał w magazynie Fortu Gerharda w Świnoujściu, uznany za karabin-zabawkę lub samopał kłusownika, a okazało się, że to unikat, prawdopodobnie jedyny w Polsce Volkssturmgewehr 1-2, czyli prosta broń oddziałów Volksstrumu w ostatniej fazie II wojny światowej.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    140 lat temu urodził się Józef Unrug – dowódca obrony Wybrzeża w 1939 roku

    7 października 1884 r. urodził się Józef Unrug, dowódca okrętów podwodnych podczas I wojny światowej, później współtwórca polskiej marynarki wojennej szef Floty i Obszaru Nadmorskiego oraz dowódca obrony Wybrzeża - który po 1 września 1939 roku "zapomniał" języka niemieckiego.

  • Fot. PAP/CAF

    85 lat temu Związek Sowiecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę

    85 lat temu, przed świtem 17 września 1939 r., Armia Czerwona, wypełniając sowieckie zobowiązania zawarte w tajnym protokole dodatkowym do paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakowała Polskę. Sowiecka agresja zapoczątkowała dramat setek tysięcy Polaków zesłanych przez okupantów na „nieludzką ziemię”.

  • Obchody rocznicy egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence. Egzekucja więźniów Pawiaka w Magdalence miała miejsce 28 maja 1942 r. Niemcy rozstrzelali wówczas 223 osoby, w tym 22 kobiety. (mr) PAP/Adam Guz

    Dr Michał Palacz: Udało nam się ustalić tożsamość 185 obywateli polskich z preparatów mózgowych III Rzeszy

    Najbardziej poruszający aspekt mojej pracy to możliwość przywrócenia godności anonimowym ofiarom nazistowskiego reżimu, których organy jeszcze wiele lat po wojnie były bez skrupułów wykorzystywane przez naukowców jako obiekty badań - mówi w rozmowie z PAP dr Michał Palacz, historyk medycyny i migracji, pracownik naukowy Oxford Brookes University

  • Gdańsk, 08.07.2024. Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  (aj/awol) PAP/Andrzej Jackowski

    85 lat temu wybuchła II wojna światowa

    Kampania polska we wrześniu 1939 r. to punkt zwrotny dziejów XX wieku. Opór Polski sprawił, że nazistowskie Niemcy straciły szansę na błyskawiczne zwycięstwo w ograniczonym, lokalnym konflikcie. Przez pięć tygodni Polska walczyła samotnie, najpierw z niemieckim, a potem także z sowieckim agresorem.

  • “Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945” - II wojna z perspektywy twórców

    Pokazuję rzeczywistość okresu II wojny widzianą z perspektywy doświadczeń twórców. Przedstawiam panoramę ówczesnego warszawskiego życia literackiego, jego wielobarwność i intensywność - mówi Lidia Sadkowska-Mokkas, autorka książki “Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945”.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu Niemcy zgładzili Antoniego Kocjana, który rozszyfrował broń „V”

    80 lat temu, 13 sierpnia, podczas ostatniej egzekucji więźniów Pawiaka został rozstrzelany przez Niemców Antoni Kocjan, inżynier, oficer AK, więzień Auschwitz. Po zwolnieniu z obozu – wiosną 1941 roku - kierował akcją rozszyfrowania tajnych broni niemieckich – V-1 i V-2.

  • Wadowice, Adobe Stock

    81 lat temu Niemcy zlikwidowali getto w Wadowicach

    81 lat temu Niemcy zlikwidowali getto w Wadowicach. 10 sierpnia 1943 r. deportowali do obozu Auschwitz około 1,4 tys. Żydów, którzy przez ponad rok żyli stłoczeni na otoczonym murem, niewielkim obszarze obok rynku. Wadowickie getto przeżyli nieliczni.

  • Fot. PAP/CAF reprod.

    80 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie – największy zryw w okupowanej przez Niemców Europie

    1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na mocy decyzji dowództwa Armii Krajowej w Warszawie rozpoczęło się powstanie. Przez 63 dni trwała heroiczna i osamotniona walka z Niemcami. Celem była w pełni niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Radioaktywny pluton się nie ukryje. Naukowcy znajdują go nawet na lodowcach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Prawie trzy czwarte australijskich nastolatków doświadcza depresji lub lęku

  • Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Fot. Adobe Stock

Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Jedna lub dwie lampki wina w święta lub w sylwestra nie zaszkodzą, ale nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego, może doprowadzić do groźnych zaburzeń pracy serca, a nawet do nagłego zatrzymania krążenia - ostrzega w rozmowie z PAP kardiolog z Warszawy prof. Piotr Jankowski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera