Fot. Adobe Stock

Okolice Grąbczyna mogły być zasiedlone na długo przed powstaniem grodziska średniowiecznego

Ludzie mogli pojawić się w okolicy Grąbczyna nad jeziorem Wierzchowo (woj. zachodniopomorskie) znacznie wcześniej, niż sądzono: już w mezolicie - sugerują archeolodzy pracujący na pomorskim grodzisku w Grąbczynie. Przemawia za tym mnogość zabytków krzemiennych odkrytych w trakcie tegorocznych badań.

  • , 22.04.2022. Zrekonstruowane zgodnie z realiami XIII w. grodzisko w Tumie (pow. łęczycki), 22 bm. Grodzisko pod Łęczycą to jedno z niewielu miejsc, gdzie można dotknąć drewnianej, wczesnośredniowiecznej Polski.  PAP/Grzegorz Michałowski

    Łęczyca/ Średniowieczne grodzisko w Tumie otwarte dla zwiedzających

    Uczestnicy piątkowego pikniku jako pierwsi będą mogli zwiedzić zrekonstruowane zgodnie z realiami XIII w. średniowieczne grodzisko w Tumie pod Łęczycą (Łódzkie). W perle romańskiej architektury odtworzono m.in. studnię, bramę wjazdową, wieżę wartowniczo-widokową oraz pomost.

  • Grodzisko w Owidzu. Fot. B. Świątkowski

    Pomorskie/ Liczne znaleziska w średniowiecznym grodzisku w Owidzu

    Tysiące fragmentów naczyń ceramicznych, monety, amulety i ofiara w postaci czaszki psa pod progiem domu - to najciekawsze odkrycia dokonane w tym roku na średniowiecznym grodzisku w Owidzu (Pomorskie).

  • Wczesnośredniowieczne grodzisko badają archeolodzy w Dąbrówce

    Relikty grodziska sprzed ponad tysiąca lat badają archeolodzy w Dąbrówce pod Poznaniem. Podobnych badań do tej pory na terenie Wielkopolski nie przeprowadzono - poinformował PAP kierownik wykopalisk, Paweł Pawlak.

  • Fot. Fotolia

    Koło Jasła odkryto grodzisko sprzed trzech tysięcy lat

    Datowane wstępnie na około trzy tysiące lat grodzisko odkryli w ostatnich dniach w Krajowicach koło Jasła (Podkarpackie) archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Grodzisko mogła zajmować ludność, która przywędrowała tutaj zza południowej strony Karpat.

  • Fot. PAP/ Michał Walczak 02.08.2013

    Przełomowe odkrycie archeologów we Włoszczowie

    Pierwszy w Polsce most prowadzący do grodziska stożkowatego odkryli archeolodzy badający Kopiec Św. Jana we Włoszczowie (Świętokrzyskie). Dr Czasław Hadamik z Kielc odnalazł właśnie elementy konstrukcyjne przeprawy nad dawną fosą.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Zachodniopomorskie/ Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

  • Resort nauki proponuje zmiany w statusie doktoranta

  • Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

  • Nowy gatunek węża sprzed 50 mln lat potwierdza jego migracje między Ameryką Płn. i Europą

  • Megalityczne grobowce sprzed 5,5 tys. lat zidentyfikowano w Wielkopolsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • USA/ Trump ogłosił, że tymczasowo na czele NASA stanie minister transportu

  • Naukowcy znaleźli enzym, który może zatrzymać miażdżycę i cukrzycę

  • Badacz: pocałunek to pozostałość po ostatnim etapie sesji iskania

10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Archeologowie zaprezentowali w czwartek element konstrukcyjny wałów obronnych wyłowiony z Jeziora Lednica (pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie) zawierający rzeźbione wyobrażenie twarzy. Naukowcy podkreślają, że artefakt, ze względu na swój charakter, jest bardzo unikatowy.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera