15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie.  PAP/Radek Pietruszka

Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

Jak wszystko dobrze pójdzie, w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną uda się misja ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Przemysł kosmiczny, jak zaznaczył, przyczynia się do podnoszenia zdolności obronnych.

  • Fot. materiały prasowe SVANTEK
    Kosmos

    Głośna stacja kosmiczna - polski astronauta sprawdzi na ISS poziom hałasu

    Polski astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach jednego z eksperymentów ma przetestować polski system mierzenia hałasu. Na stacji kosmicznej bowiem wcale nie jest cicho, a poziom hałasu może być dla astronautów szkodliwy.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Próbki do jednego z polskich eksperymentów na ISS wylecą na orbitę już 21 kwietnia

    Podczas polskiej misji kosmicznej Ignis planowane jest zrealizowanie 13 eksperymentów. Z powodu ograniczeń masowych i gabarytowych niektóre znajdą się na ISS już wcześniej i będą czekać na załogę. Jedne z takich próbek mają wyruszyć na orbitę 21 kwietnia.

  • 18.03.2025  EPA/NASA VIDEO FRAME GRAB
    Świat

    USA/ Astronauci, którzy przebywali na ISS od czerwca, wylądowali na Ziemi

    Amerykańscy astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy od 6 czerwca 2024 r. przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wylądowali u wybrzeża Florydy w USA - podała we wtorek NASA. Ich lot w kapsule Crew Dragon trwała ponad 17 godzin.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ Astronauci, którzy utknęli na ISS, są już w drodze na Ziemię

    Amerykańscy astronauci Suni Williams i Butch Wilmore, którzy od czerwca ub.r. przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), są już w drodze na Ziemię - podała NASA we wtorek. Po około 17 godzinach lotu kapsuła Crew Dragon ma wylądować u wybrzeży Florydy we wtorek późnym wieczorem.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ NASA i SpaceX odwołały lot mającą zabrać astronautów z ISS

    NASA i SpaceX odwołały w środę wieczorem start rakiety Falcon 9, której celem było zabranie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronautów Suny Williams i Butcha Wilmore'a. Lot odwołano z powodu problemów technicznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    NASA/ Astronauci z ISS wrócą na Ziemię po 12 marca

    Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams, którzy przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w czerwcu 2024 r. statkiem firmy Boeing Starliner, prawdopodobnie wrócą na Ziemię po 12 marca. Tego dnia NASA planuje przylot ich następców na pokładzie statku SpaceX Dragon.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Załoga ISS mogłaby witać Nowy Rok 16 razy

    Astronauci i kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogliby witać Nowy Rok aż 16 razy, ponieważ stacja orbitalna okrąża Ziemię co 90 minut - obliczył holenderski portal Scientias. Jednak nie wypiją szampana, bo na ISS obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

    Czworo amerykańskich astronautów NASA, którzy znajdują się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), oddało głos w wyborach prezydenckich w USA – poinformował we wtorek portal Space.com.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Czworo astronautów wróciło na Ziemię po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na ISS

    Czworo astronautów wróciło w piątek na Ziemię, po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – podała agencja AP. Ich pobyt był przedłużony o prawie dwa miesiące przez problemy z kapsułą Starliner Boeinga oraz przejście huraganu Milton.

Najpopularniejsze

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Europejczycy lepiej przystosowują się do zimna niż upałów

  • USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • Kraje UE za złagodzeniem ochrony wilków

Fot. Adobe Stock

Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca - powiedział PAP popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. 14 kwietnia to Dzień Patrzenia w Niebo.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera