Naukowcy zidentyfikowali dwie sieci neuronowe, które pomagają człowiekowi przewidzieć i rozpoznać przejścia między sekwencjami muzycznymi. Sieci te wyglądają inaczej u muzyków i osób niezwiązanych z muzyką – wynika z publikacji na łamach „PNAS”.
NASA przesłała na Wenus amerykański przebój. Piosenka Missy Elliott to pierwszy hip-hopowy hit wyemitowany w przestrzeń kosmiczną.
Słuchanie muzyki wywołuję kaskadę skomplikowanych reakcji fal mózgowych. W głowie powstaje „dyskoteka” – mówią naukowcy.
To, jak bardzo lubimy muzykę, może mieć częściowo podłoże genetyczne – informuje portal „ bioRxiv”, który jest elektronicznym archiwum nierecenzowanych jeszcze tekstów naukowych (preprintów).
Słuchanie muzyki elektronicznej powoduje, że neurony w naszym mózgu uruchamiają się zgodnie z jej rytmem, co wydaje się nie tylko zmieniać czas reakcji, ale także wpływać na stan naszej świadomości – informuje platforma „bioRxiv”.
Klasyczny fortepian akustyczny da się nastroić w skali 10-stopniowej, zamiast w tradycyjnej 12-tonowej. Brzmienie tego instrumentu zademonstrował pianista Leszek Możdżer dzięki pomocy polskich naukowców.
Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy wykryli zależności między rodzajem ulubionej muzyki i moralnymi wartościami. Zdaniem badaczy pozwoli to na głębsze zrozumienie mechanizmów psychologicznych związanych z moralnością człowieka.
Klasyczną muzykę rockową, na przykład zespołu Pink Floyd, można odtworzyć na podstawie zarejestrowanej aktywności mózgu – informuje pismo „PLOS Biology”.
Fortepian dekafoniczny ma dziesięć zamiast dwunastu dźwięków w oktawie. 11 lipca w Warszawie o pierwszym na świecie koncertowym klawiszowym instrumencie dekafonicznym, którego pomysłodawcą jest pianista jazzowy Leszek Możdżer, opowiedzą twórcy - prof. Paweł Nurowski i Aleksander Bogucki.
Naukowcy połączyli uczenie maszynowe z badaniami mózgu i stworzyli system, który wśród nowych piosenek znajduje przyszłe przeboje. Serwisy streamingowe będą mogły natychmiast określić przyszłe hity i proponować je ludziom – twierdzą badacze.