Mapa ośrodków współpracujących w ramach projektu Unii Europejskiej ERA-NET. Źródło: IF PAN

QuantERA/ Badacze z IF PAN pomogą w pracach nad komputerami kwantowymi

Cztery grupy badawcze Instytutu Fizyki PAN wezmą udział w międzynarodowych projektach badawczych w unijnym programie QuantERA. Naukowcy będą uczestniczyć w badaniach nad nowymi technologiami dotyczącymi komputerów i symulatorów kwantowych.

  • Źródło: Fotolia

    Życie w ciekłym metanie na Tytanie? Dlaczego nie!

    Parę lat temu astrobiolodzy wpadli na pomysł, jak - przynajmniej teoretycznie - w metanowych jeziorach Tytana, księżyca Saturna, mogłoby powstać życie. Teraz zbadano, że na Tytanie występuje akrylonitryl - związek, który w powstaniu takiego dziwnego życia mógłby nieźle pomóc.

  • Poszukiwania nowych leków: zdając się na „wyobraźnię komputerów”

    Komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie jest w stanie zauważyć skomplikowane zależności, których ludzki umysł nigdy by nie dostrzegł. Tylko pozwólmy maszynie znaleźć reguły - mówi w rozmowie z PAP dr Rafał Kurczab, który w poszukiwaniu nowych leków używa algorytmów uczenia maszynowego (machine learning).

  • Życie

    Zadziwiająca dyscyplina elektronów na powierzchni polskich kryształów

    Kilka lat temu polscy badacze odkryli całkiem nową klasę materiałów, które stopniowo odkrywają przed nami swoje sekrety. Tym razem zaobserwowano, jak na powierzchni takich kryształów można urządzić elektronom... jednokierunkowe nanotrasy. To m.in. szansa dla rozwoju spintroniki - działu elektroniki.

  • Życie

    Odkryto, że krewny azotku galu może być piezoelektrykiem

    Związek, który jest krewniakiem azotku galu - (Ga,Mn)N, wykazuje ciekawe właściwości - może być piezoelektrykiem - pokazali fizycy z Polski. Taki materiał to krok w stronę np. zapisu informacji w pamięciach magnetycznych bez użycia ruchomej głowicy.

  • Technologia

    Nowy mechanizm działania tranzystora proponują m.in. polscy fizycy

    Tranzystor spinowy mógłby pracować szybciej i wytwarzać mniej niepotrzebnego ciepła niż ten tradycyjny. Cegiełkę do budowy takiego tranzystora dorzucili polscy fizycy. Zaproponowali oni nowy mechanizm kontroli propagacji fal spinowych.

  • Życie

    Kwantowy chaos w sieciach mikrofalowych zbadali fizycy z PAN

    Fizycy z PAN - analizując zjawiska chaotyczne i promieniowanie mikrofalowe - wykazali, że możliwe jest pełne poznanie właściwości badanych systemów - takich jak symetria ze względu na odwrócenie czasu, czy też liczba niewykrytych w pomiarze poziomów energetycznych.

  • Szczurzy pesymiści pomagają zrozumieć depresję

    Czy wśród ludzi pesymiści są bardziej narażeni na depresję? Bardzo trudno to sprawdzić. Odpowiedź przybliżyć mogą jednak badania na szczurach. Bo okazuje się, że wśród nich również bywają optymiści i pesymiści. A w dodatku u szczura można wywołać objawy przypominające depresję.

  • Prof. Dietl: dzięki statusowi fundacji zapewnimy badaczom w MagTop wyższe pensje

    40 mln zł przeznaczyła Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej na utworzenie centrum badawczego MagTop. "Centrum będzie miało status fundacji. Dzięki temu naukowcom będziemy mogli zaoferować atrakcyjne wynagrodzenie" - zdradza kierownik powstającej instytucji, fizyk prof. Tomasz Dietl.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Dzięki naukowcom materia może dłużej pamiętać impuls świetlny

    Zespół naukowców z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie stworzył układ półprzewodnikowy, który ponad tysiąckrotnie dłużej "pamięta" impuls świetlny z nim oddziałujący oraz wszelkie informacje, które w takim impulsie mogły zostać zakodowane. Osiągnięcie to stanowi kolejny, bardzo ważny krok na drodze do skonstruowania ultraszybkich pamięci optycznych.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • MNiSW: rzecznik dyscyplinarny zajmie się zarzutami stawianymi rektorowi siedleckiej uczelni

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

  • Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

  • Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

  • Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Fot. Adobe Stock

Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Wilki, pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni w rejonie Ujścia Warty, odżywiają się tam przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - wykazali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera