Fot. Adobe Stock

Książnica Cieszyńska: wystawa o narodzinach Królestwa Polskiego i Śląsku Cieszyńskim

Książnica Cieszyńska przygotowała wystawę poświęconą narodzinom Królestwa Polskiego, a także roli, jaką w jego kształtowaniu odegrał Śląsk Cieszyński, zakorzeniony w słowiańskiej tradycji i piastowskim dziedzictwie. Otwarcie zaplanowano na czwartek – podała placówka.

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

    Po średniowiecznym mieczu znalezionym w Wiśle, kolejne znalezisko - zabytkowa szabla - zostało przekazane stołecznemu konserwatorowi zabytków. Prawdopodobnie jest to szabla piechoty z drugiej połowy XVIII wieku.

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

    Archeologowie zaprezentowali w czwartek element konstrukcyjny wałów obronnych wyłowiony z Jeziora Lednica (pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie) zawierający rzeźbione wyobrażenie twarzy. Naukowcy podkreślają, że artefakt, ze względu na swój charakter, jest bardzo unikatowy.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Z Placu Zbawiciela na Zamkowy – 105 lat temu po Warszawie zaczęły jeździć pierwsze autobusy

    Pierwsze autobusy w Warszawie zaczęły wozić pasażerów 29 czerwca 1920 r. dzięki strajkowi tramwajarzy. Zaraz potem się przydały jako sanitarki, gdy pod stolicę podchodziły wojska bolszewickie.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    27 czerwca 1978 r. w kosmos poleciał Mirosław Hermaszewski

    Przy dźwiękach przebojów Maryli Rodowicz i Anny German, z polską flagą, dziełem Kopernika i fotografią Gierka startował pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Było to 27 czerwca 1978 r. o godz. 17.27 polskiego czasu.

  • 14.04.2021. Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    1000 lat temu zmarł Bolesław Chrobry

    Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski, zmarł 17 czerwca 1025 r. Pozostawił swoim następcom rozległe terytorialnie państwo o obszarze około 250 tys. km kw. - rozszerzył je m.in. o Grody Czerwieńskie na wschodzie, Łużyce na zachodzie i Pomorze na północy. Uczynił Polskę ważnym państwem europejskim.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    180 lat temu otwarto Drogę Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, pierwszą linię kolejową w Polsce

    W czwartek 14 czerwca 1845 r. do Grodziska Mazowieckiego przyjechał z Warszawy pierwszy pociąg z pasażerami, inaugurując oficjalnie regularny ruch kolejowy na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej - pierwszej linii kolejowej w Polsce.

  • 09.06.2025. Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu ds. Promocji Osoby i Dzieła Michała Doliwo-Dobrowolskiego, dr. Piotr Szymczak (2L), prezydent IEEE prof. Kathleen A. Kramer (3L) i prezes SEP, prof. Sławomir Cieślik (4P) podczas odsłonięcia tablic pamiątkowych IEEE Milestone na skwerze im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego w Szczecinie, 9 bm. Tablice poświęcone są pionierskiej transmisji energii elektrycznej z Lauffen am Neckar do Frankfurtu nad Menem w 1891 r., której dokonali: Michał Doliwo-Dobrowolski, Oskar von Muller i Charles Brown. Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników IEEE (od ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) nadaje wyróżnienia wybitnym, epokowym osiągnięciom technicznym w obszarze elektryki i elektroniki, podkreślając tym samym najwyższą rangę tych osiągnięć. Na świecie przyznano dotąd blisko 300 wyróżnień IEEE Milestone. (mr) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Odsłonięto kamień milowy upamiętniający pierwszy długodystansowy przesył energii w 1891 r.

    Na skwerze im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego w Szczecinie w poniedziałek odsłonięto kamień milowy IEEE, międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników, który upamiętnia pierwszy na świecie skuteczny przesył energii elektrycznej na odległość 175 km.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Wielkopolskie/ Prof. Jacek Banaszkiewicz odebrał Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego

    Prof. dr hab. Jacek Banaszkiewicz odebrał w czwartek z rąk marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Wybitny mediewista został uhonorowany za całokształt pracy naukowej.

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: Piastowie mogli być spokrewnieni z przodkami Szkotów

    Piastowie mogli być spokrewnieni z Piktami, przodkami Szkotów; nie wiadomo, kiedy przybyli na tereny współczesnej Polski. Nowe ustalenia dotyczące genealogii genetycznej Piastów przedstawiono w poniedziałek w Poznaniu.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • Premier: staramy się, by Europejska Agencja Kosmiczna zbudowała w Polsce swój ośrodek

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: miny przeciwpiechotne zagrażają nie tylko ludziom, ale i przyrodzie, ekosystemom

  • Tylko 9,5 proc. obszarów podziemnej sieci grzybów na Ziemi znajduje się na terenach chronionych

  • Naukowcy: wirusowe zapalenie wątroby to nadal istotny problem w Ukrainie

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Badania: dzieci przed 13. rokiem życia nie powinny używać smartfonów

Warszawa, 24 .07.2025. Członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Polski astronauta wrócił do kraju

Po ponad tygodniu od zakończenia misji IGNIS astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju. W hali przylotów warszawskiego lotniska czekali na niego pasjonaci kosmosu i media. Po południu spotkał się zaś z premierem, który zapowiedział starania o utworzenie w Polsce ośrodka ESA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera