Historia i kultura

Książnica Cieszyńska: wystawa o narodzinach Królestwa Polskiego i Śląsku Cieszyńskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Książnica Cieszyńska przygotowała wystawę poświęconą narodzinom Królestwa Polskiego, a także roli, jaką w jego kształtowaniu odegrał Śląsk Cieszyński, zakorzeniony w słowiańskiej tradycji i piastowskim dziedzictwie. Otwarcie zaplanowano na czwartek – podała placówka.

Agnieszka Laskowska z działu zbiorów specjalnych Książnicy, która współtworzyła wystawę „Królewski szczep piastowy”, powiedziała, że inspiracją była przypadająca w tym roku tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, pierwszych królów Polski.

- Wystawa przeniesie zwiedzających do czasów pierwszych Piastów, przypomina o wspólnych korzeniach ludów słowiańskich, ukazuje archeologiczne ślady dawnych grodów oraz kroniki i dokumenty, które przez stulecia kształtowały pamięć o regionie i państwie. Od Bolesława Chrobrego przez Księstwo Cieszyńskie aż po XIX-wieczne idee narodowe. „Królewski szczep piastowy” opowiada o wspólnocie, która splata losy Polski i Śląska Cieszyńskiego od tysiąca lat – oznajmiła Laskowska.

Jak podkreśliła, punktem wyjścia jest koronacja Bolesława Chrobrego, która była momentem zamykającym formowanie się monarchii piastowskiej i jednym z pierwszych świadectw suwerenności państwa polskiego.

- W kontekście kształtowania się struktur monarchicznych, przedstawiamy początki Księstwa Cieszyńskiego, ziemi głęboko zakorzenionej w dziedzictwie Piastów i w słowiańskiej tradycji. (...) Wprowadzenie do wystawy stanowi prezentacja dziejów dawnych ludów słowiańskich, które zamieszkiwały Europę środkowo-wschodnią jeszcze przed uformowaniem się struktur państwowych. Pokażemy wyobrażenia Słowian w oczach starożytnych autorów - Pliniusza Starszego, Tacyta, Prokopiusza z Cezarei, Ptolemeusza z Aleksandrii, a także relacje średniowiecznych kronikarzy i podróżników – podała.

Na wystawie przybliżone zostaną wczesne dzieje ziem polskich: legendarne początki dynastii piastowskiej, w tym postacie Piasta Kołodzieja i Popiela, a także pierwsze historyczne wzmianki o Mieszku I i Bolesławie Chrobrym w ujęciu kronikarzy i historyków: Jana Długosza, Wincentego Kadłubka czy Marcina Bielskiego.

Równolegle potoczy się opowieść o ziemiach Śląska Cieszyńskiego. – Wystawa zaprezentuje archiwalia dotyczące najstarszych grodzisk archeologicznych na Śląsku Cieszyńskim, takich jak góra Zamkowa, Kocobędz, Międzyświeć czy Stare Bielsko. Część ta wzbogacona zostanie o artefakty archeologiczne pochodzące z wykopalisk – wyjaśniła Agnieszka Laskowska.

Na wystawie pokazane zostaną najstarsze kroniki i opracowania dotyczące Cieszyna, stolicy księstwa, między innymi „Kronika śląska” Jakuba Schickfussa z 1625 roku oraz oryginał trzytomowej kroniki Cieszyna autorstwa Alojzego Kaufmanna. Przybliżone zostaną sylwetki książąt cieszyńskiej linii Piastów oraz ich spuścizna dyplomatyczna – od Mieszka, pierwszego władcy cieszyńskiej linii Piastów, po Elżbietę Lukrecję. – Posłuży to ukazaniu ciągłości politycznej i kulturowej regionu oraz jego głębokich powiązań z historią Polski – dodała Laskowska.

Ostatnia część wystawy przybliży odrodzenie idei słowiańskiej w XIX wieku, które odegrało istotną rolę w kształtowaniu nowoczesnej tożsamości narodowej. Sprzyjała ona dążeniu do przyszłego zjednoczenia z Polską. - Szczególną uwagę poświęcamy pionierom ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim, którzy odwołując się do wspólnoty języka, kultury i pamięci historycznej, przyczynili się do rozbudzenia świadomości narodowej i dążeń do reintegracji Śląska Cieszyńskiego z Polską – powiedziała Agnieszka Laskowska.

Wystawę zobaczyć będzie można w Książnicy do końca października.

Książnica Cieszyńska jest komunalną biblioteką naukową, sprawującą pieczę nad zabytkowymi kolekcjami książkowymi, powstałymi w tym mieście w okresie od XVIII do XX wieku. (PAP)

szf/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.05.2024. Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Stolica/ Wystawa map świata sprzed odkrycia Ameryki w Pałacu Rzeczypospolitej - od soboty

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera