centrum badań kosmicznych pan

Fot. Adobe Stock

Naukowcy CBK PAN budują robota do szklarni, który może się przydać w kosmosie

W Centrum Badań Kosmicznych PAN powstają dwa naziemne roboty - jeden ma autonomicznie zbierać pomidory, a drugi czyścić panele słoneczne. Tworzone na potrzeby tych maszyn technologie będą mogły znaleźć zastosowanie także w kosmosie - zapewnił PAP kierownik projektu MobiRobAi, prof. Marek Banaszkiewicz.

  • 21.03.2016. Na zdjęciu prof. Piotr Orleański. PAP/Radek Pietruszka
    Kosmos

    Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN: jesteśmy zapraszani do największych misji kosmicznych

    Centrum Badań Kosmicznych PAN jest zapraszane do największych europejskich misji kosmicznych. Zdążyliśmy zdobyć renomę jako wykonawcy różnego rodzaju elementów czy całych instrumentów naukowych - powiedział PAP dyrektor CBK PAN Piotr Orleański. Najbliższa misja Proba-3 startuje w środę.

  • 13.05.2024. Prezes fundacji WOŚP Jurek Owsiak (C), dr hab. Maciej Bzowski (P), z-ca Ddyrektora ds. rozwoju technologii CBK PAN Tomasz Zawistowski (2P), rzecznik prasowy CBK PAN Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (2L) i zwycięzca aukcji WOŚP, który wylicytował miejsce na instrumencie GLOWS Paweł Orepuk (L) podczas spotkania w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, 13 bm. Instrument GLOWS przygotowany został na misję heliosferyczną NASA IMAP. PAP/Paweł Supernak
    Kosmos

    Serduszko WOŚP i nazwisko Polaka na sondzie NASA, która poleci w stronę Słońca

    Serduszko WOŚP i nazwisko Polaka, który wygrał charytatywną aukcję internetową, zostaną wygrawerowane na instrumencie zbudowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). W przyszłym roku przyrząd poleci w stronę Słońca na sondzie NASA. "Polska nauka jest the best" - mówił w CBK Jurek Owsiak.

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
    Technologia

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

    Czym jest inżynieria kosmiczna i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich? Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne? Odpowiedź na te i inne pytania będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. Pierwsze seminarium - 21 maja.

  • Fot. materiały prasowe CBK
    Kosmos

    Śmieci kosmiczne na celowniku obserwatorium w Borówcu

    Stacja Laserowa Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem zostanie wyposażona w nowy laser. Za pomocą tej aparatury badacze będą obserwować śmieci kosmiczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Ruszył serwis openSpace z danymi obserwacji Ziemi i kosmosu

    Centrum Badań Kosmicznych PAN udostępniło w sieci wiele informacji dotyczących przestrzeni międzyplanetarnej i Ziemi. Wśród nich są wyniki z pomiarów z dwóch polskich satelitów i dane z polskiej aparatury kosmicznej.

  • Źródło: CBK
    Kosmos

    CBK PAN: nasze przyrządy na sondzie JUICE działają poprawnie

    Wchodzący w skład sondy JUICE instrument RPWI (Instrument Radio & Plasma Wave Investigation) współprojektowany przez konsorcjum naukowców i inżynierów m.in. z Polski, pomyślnie przeszedł w zeszłym tygodniu fazę rozkładanie poszczególnych sensorów i anten - informuje Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  • Źródło: CBK
    Technologia

    CBK PAN testuje model inżynierski instrumentu szykowanego na misję NASA

    W Centrum Badań Kosmicznych zakończyła się już budowa modelu inżynierskiego instrumentu GLOWS. Testy przebiegają pomyślnie - podało w poniedziałek Centrum. GLOWS stanowi część misji badawczej NASA o akronimie IMAP.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    CBK PAN: projekt instrumentu GLOWS na misję NASA - przyjęty do realizacji

    Przygotowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN projekt fotometru GLOWS – instrumentu do badań m.in. wiatru słonecznego - został zaakceptowany przez międzynarodową grupę specjalistów. Teraz Polacy mogą przystąpić do budowy urządzenia, które powstaje w ramach misji badawczej NASA.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    ESA zatwierdziła misję Comet Interceptor; uczestniczą w niej także polscy badacze

    Europejska Agencja Kosmiczna zatwierdziła do realizacji Comet Interceptor, czyli misję, której celem jest zbadanie tzw. dziewiczej komety lub innego obiektu międzygwiezdnego rozpoczynającego podróż do wewnętrznego Układu Słonecznego. W misję zaangażowane jest Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Najpopularniejsze

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • 03.01.2024 EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

  • Kraje UE za złagodzeniem ochrony wilków

  • Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

Fot. Adobe Stock

Izolacja w kosmosie a dobrostan psychiczny człowieka – tematem polskiego eksperymentu na ISS

Zbadanie wpływu izolacji kosmicznej na dobrostan psychiczny człowieka jest celem eksperymentu "AstroMentalHealth" – jednego z trzynastu, który zostanie przeprowadzony w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera