Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 13.04.2023. Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

Czym jest inżynieria kosmiczna i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich? Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne? Odpowiedź na te i inne pytania będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. Pierwsze seminarium - 21 maja.

"Inżynieria kosmiczna jest bardzo wymagającą nauką. Wymaga ogromnej kreatywności opartej na solidnej wiedzy. Wymaga też uczenia się na cudzych błędach i inspirowania się nie tylko sukcesami, ale też porażkami. Tworząc cykl Otwartych Seminariów Inżynierskich CBK PAN zależało nam połączeniu osób o ugruntowanej renomie i doświadczeniu z pokoleniem, które dopiero rozpoczyna swoją kosmiczną przygodę" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym dr Tomasz Zawistowski, z-ca dyrektora CBK PAN ds. rozwoju technologii.

Jak zapowiada CBK PAN, seminaria będą prowadzone przez wybitne postaci polskiej i światowej nauki kosmicznej. Prelegentami będą: Sandra Irish z NASA’s Goddard Space Flight Center, pracująca przy Teleskopie Kosmicznym Jamesa Webba; kierownik biura ds. pogody kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej Juha-Pekka Luntama; dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology; dr Paweł Lejba kierujący Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem i Artur Chmielewski z Jet Propulsion Laboratory NASA.

21 maja cykl seminariów zainauguruje Sandra Irish, która jako inżynier NASA’s Goddard Space Flight Center z ponad 40-letnim stażem zdobyła ogromne doświadczenie w zakresie systemów mechanicznych. "Jej wiedza i umiejętności były kluczowe dla wielu programów NASA, w tym teleskopu Jamesa Webba. Sandra Irish jest również laureatką prestiżowej nagrody Society of Women Engineers (SWE) Resnik Challenger Medal Award 2023. Nagroda jest wyrazem uznania dla wizjonerskiego wkładu Irish w rozwój, testowanie, transport i wystrzelenie najważniejszego teleskopu kosmicznego NASA od 2006 roku" - przypomnieli organizatorzy spotkań.

Wykład Sandry Irish ma dotyczyć wyzwań związanych z dynamiką strukturalną skomplikowanej konstrukcji mechanicznej teleskopu Jamesa Webba. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14 i będzie transmitowane na kanałach społecznościowych CBK PAN. Kolejne seminarium jest zaplanowane na czerwiec, a następne odbędą się po wakacjach - od września.

"Wszelkie szczegóły dotyczące poszczególnych wykładów będą publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych CBK PAN. Zachęcam do regularnego śledzenia, zadawania pytań oraz sugestii dotyczącej kolejnych gości" – powiedziała Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka CBK PAN.

Jak zaznaczył dr Zawistowski, w niedługim czasie zorganizowane zostaną również warsztaty inżynierskie - "tak, by kolejne wydarzenia przeplatały".

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym - przypomniano w notce prasowej.

Patronat honorowy nad Otwartymi Seminariami Inżynierskimi CBK PAN objęła Polska Agencja Kosmiczna. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera