Nasze odkrycie, upraszczając - syntetyczna krew, za pomocą której serce, nerka, czy wątroba będą dłużej przydatne do przeszczepu, a ich jakość lepsza, może istotnie wpłynąć na transplantologię - powiedział PAP inżynier chemik, nanotechnolog i biolog prof. Tomasz Ciach.
Ten płyn może zastępować krew, na razie tylko (i aż) w obszarze wymiany gazowej - jest w stanie doprowadzić do tkanek tlen i odebrać z nich dwutlenek węgla. Mamy do czynienia z przełomem, jeśli chodzi o przyszłość medycyny - powiedział PAP prof. Wojciech Lisik z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM.
Naukowcy opracowali test, który na podstawie analizy białek we krwi pozwala przewidzieć rozwój 60 chorób. Okazał się przy tym dokładniejszy od wielu standardowych medycznych analiz.
Badanie poziomu niektórych białek we krwi, tzw. markerów, może pomóc w wykrywaniu odległych powikłań zakażenia wirusem SARS-CoV-2, czyli tzw. long Covid - wykazały badania brytyjskich specjalistów.
Podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie obniżyć stężenie cholesterolu o 70 proc. – poinformował prof. Piotr Dobrowolski, kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii. Właśnie zaczęto tam wykonywać zabiegi LDL-aferezy eliminujące nadwyżkę tłuszczu z krwi.
Substancje pochodzące z diety dawców mogą wywoływać reakcje alergiczne u biorców krwi – informuje pismo „Allergy”.
Problemy z poziomem żelaza we krwi i zdolnością organizmu do regulowania jego stężenia, powstające w wyniku zakażenia SARS-CoV-2, mogą być kluczową przyczyną tzw. długiego Covidu - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Cambridge.
Naukowcy znaleźli 90 cząsteczek, które pozwalają określić ryzyko zawału, ale wystarczyć ma nawet standardowe badanie krwi. Opracowali już dostępne dla wszystkich internetowe narzędzie.
U lepiej wykształconych osób choroby układu krążenia pojawiają się rzadziej, a jeśli już, to rozwijają się później. To wynik badania z udziałem aż 40 tys. osób.