Mentoring filozoficzny pomaga parom tanecznym, które przeżywają kryzysy, odkrywać swoje artystyczne „ja”, kreować wizerunek – opowiadała w rozmowie z PAP prof. Anna Malitowska, filozofka i etyczka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Według niemieckich naukowców, zarówno profesjonalni tancerze, jak i amatorzy mają mniej neurotyczną osobowość niż ogół populacji. Jednocześnie są bardziej ugodowi, otwarci na doświadczenia i ekstrawertyczni.
Nowe badanie sugeruje, że taniec obniża poziom cholesterolu, poprawia sprawność fizyczną, obraz samej siebie i samoocenę u kobiet po menopauzie – informuje pismo “Menopause”.
Dwie samice szympansów poruszające się w ściśle skoordynowany sposób zaobserwowali w amerykańskim zoo naukowcy z Europy. To pierwszy taki przypadek w historii – stwierdzili na łamach „Journal Scientific Reports”.
Co wspólnego ma trening tancerza z ludzką percepcją? Badania dotyczące tańca w kontekście wiedzy o procesach poznawczych prowadzi badacz teatru z Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z studentami Akademii Muzycznej w Łodzi. Ich wnioski mają pomóc doskonalić pracę sceniczną.
W 2019 roku ukazać się ma „Słownik tańca XX i XXI wieku” - pierwsze polskie kompendium wiedzy na temat tańca, jego estetyki, form, technik i twórców. Projekt realizuje Katedra Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego przy udziale ekspertów z całej Polski.
Regularny udział w zajęciach tanecznych istotnie wpływa na spowolnienie procesu starzenia mózgu u seniorów – wynika z badania, które publikuje pismo “Frontiers in Human Neuroscience”.
Regularny taniec wpływa na poprawę zdrowia psychicznego oraz zmniejszenie niektórych dolegliwości fizycznych u nastoletnich dziewcząt - przekonują szwedzcy naukowcy na łamach "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine".