Zaobserwowano tańczące w parze szympansice

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwie samice szympansów poruszające się w ściśle skoordynowany sposób zaobserwowali w amerykańskim zoo naukowcy z Europy. To pierwszy taki przypadek w historii – stwierdzili na łamach „Journal Scientific Reports”.

Badanie może pomóc w prześledzeniu ewolucji ludzkiego tańca. Ludzie nie są już jedynym znanym gatunkiem małp człekokształtnych, który przejawia tego typu zachowanie.

Zaobserwowane przez naukowców z Uniwersytetu Warwick, Uniwersytetu w Durham (W. Brytania) i Uniwersytetu Vrije w Brukseli (Belgia) dwie żyjące w zoo szympansice wykonywały rytmiczne, skoordynowane ruchy przypominające ludzki taniec Conga.

Poziom koordynacji ruchowej pomiędzy nimi był tak duży, że można go było porównać do synchronizacji muzyków grających w orkiestrze ten sam fragment utworu.

Do tej pory rejestrowano jedynie zwierzęta „tańczące” solo lub poruszające się w rytm zewnętrznie generowanych bodźców. Nigdy wcześniej nie widziano szympansów samowolnie wykonujących społeczny, rytualny układ ruchowy.

Chociaż jest to prawdopodobnie kolejny przejaw stereotypii występującej u małp trzymanych w niewoli, zjawisko zachęca badaczy do spojrzenia na ewolucję ludzkiego tańca z zupełnie nowej perspektywy.

„Taniec wymaga od jednostek precyzyjnego dostosowania tempa całego ciała do partnera – prawie idealnej synchronizacji. Przypuszczamy, że pierwowzór ludzkiego tańca był zakorzeniony w mechanizmach spójności społecznej obejmującej małe grupy i miał - poprzez synchronizację kroków i wzajemny dotyk – pomóc uwolnić stres” – komentują autorzy.

O badaniu można przeczytać pod adresem. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

  • Adobe Stock

    Kazachstan/ Konie Przewalskiego wróciły do macierzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera