Samorząd Olsztyna podpisał umowę na dostawę do planetarium symulatora łazika księżycowego, który będzie głównym elementem wystawy aranżującej księżycową bazę. Łazik będzie mógł pokazywać widzom m.in. miejsce lądowania człowieka na Księżycu, ma być gotowy za rok.
Łazik Viper, który miał szukać lodu na biegunie południowym, nie poleci na Księżyc – podała agencja NASA. Zakończenie projektu wiąże się wzrostem kosztów i opóźnieniem prac.
Olsztyńskie planetarium, które przygotowuje się do gruntownego remontu i poszerzenia oferty, ogłosiło przetarg na zakup symulatora łazika księżycowego wraz z multimedialną animacją, która ma przenieść widzów na bazę księżycową.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła nazwy firm, które opracują technologie potrzebne dla łazika, którym po Księżycu będą poruszać się astronauci z projektu Artemis.
Polscy inżynierowie stworzyli mechanizm nogi skoczka księżycowego. Robot, powstający na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ma stanowić alternatywę dla łazików, które nie zawsze radzą sobie w trudnym terenie Księżyca.
Odysseus, pierwszy amerykański statek kosmiczny od pół wieku, który wylądował przed tygodniem na Księżycu, stracił w czwartek zasilanie i wszedł w stan uśpienia. W mroźną księżycową noc, zakończył misję - poinformowali inżynierowie z firmy Intuitive Machines.
Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japońskiej agencji kosmicznej JAXA, nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu.
Pierwszy robotyczny księżycowy łazik NASA, VIPER, zbada zasoby lodu na Księżycu - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna. Zabierze też na naszego satelitę nazwiska Ziemian.
Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała zdjęcia uzyskane przez marsjański łazik Curiosity, które przedstawiają różnicę w warunkach oświetlenia o poranku i popołudniu.
Instrumenty naukowe rozmieszczone obecnie na Marsie mogą nie być wystarczająco czułe na materiał biologiczny, aby zidentyfikować możliwe ślady życia w tym środowisku – donoszą naukowcy na łamach Nature Communications. Nie oznacza to jednak, że naukowcy są rozczarowani. „Poczekajmy na sprowadzenie próbek z Marsa na Ziemię” – powiedziała PAP Ewa Borowska, astrobiolog z UW.