
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że SA podała, że kluczowe elementy platformy do lądowania dla europejskiego łazika marsjańskiego ExoMars Rosalind Franklin wybuduje Airbus. Misja ma wystartować za trzy lata.
Jak sprecyzowali specjaliści ESA, zespół firmy Airbus w Wielkiej Brytanii opracuje mechaniczne, termiczne i napędowe systemy platformy, która ma zapewnić bezpieczne lądowanie łazika. Chodzi o dużym system napędowy wykorzystywanym w końcowej fazie hamowania oraz mechanizm stabilizujący lądownik po dotarciu do powierzchni.
Łazik ma być pierwszym, który wywierci na Marsie otwory na głębokość aż dwóch metrów, co pozwoli na pozyskanie próbek ukrytych pod ziemią i chronionych przed promieniowaniem oraz ekstremalnymi temperaturami.
Misja będzie także miała na celu sprawdzenie kluczowych technologii, które Europa musi opanować na potrzeby przyszłych misji planetarnych. Obejmują one właśnie bezpieczne lądowanie, poruszanie się po powierzchni planety czy autonomiczną zebranego materiału.
Najbardziej krytyczna część misji to lądowanie. Jak wyjaśniają eksperci ESA, w tej fazie zestaw spadochronów i rakiet najpierw spowolni lądownik z prędkości 45 m/s do mniej niż 3 m/s. Później z przeciwległych stron lądownika wysuną się dwie rampy, zapewniając bezpieczne spotkanie z powierzchnią.
Airbus odpowiadał już za konstrukcję samego łazika – przypomina Agencja.
Misja organizowana początkowo wspólnie z Rosją, miała wystartować dużo wcześniej, bo w 2022 roku, ale plany uległy zmianie ze względu na wojnę na Ukrainie. Według obecnych planów wystrzelenia łazika odbędzie się w 2028 r. a, na Marsa ma on dotrzeć w 2030 r.
„Umieszczenie łazika Rosalind Franklin na powierzchni Marsa to ogromne międzynarodowe wyzwanie i zwieńczenie ponad 20-letniej pracy. Misja ta poszerzy kosmiczne kompetencje Wielkiej Brytanii i rozwinie nasze wspólne zrozumienie Układu Słonecznego” – powiedziała Kata Escott, dyrektor zarządzający w Airbus Defence and Space UK.
W misji biorą udział także polskie firmy – Astronika oraz Sener Polska.
Marek Matacz (PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.