Fot. Adobe Stock

Gdańsk/ Naukowcy opracowali nową metodę oczyszczania zanieczyszczeń z wód

Zespół naukowców z Gdańska i Wrocławia uzyskał patent na wynalazek dotyczący usuwania z wód zanieczyszczeń działających na układ hormonalny. Innowacyjna metoda pozwala na obniżenie kosztów oczyszczania wód powierzchniowych ze związków biologicznie czynnych w tym np. z pozostałości leków.

  • Fot. Adobe Stock

    Cieszyn/ Od 2 sierpnia 35. letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej

    Osoby studiujące i uczące m.in. z Brazylii, Chin, Egiptu, Gruzji i Maroka, wezmą udział tegorocznej Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Czterotygodniowe przedsięwzięcie po raz 35. rozpocznie się w cieszyńskiej filii uczelni 2 sierpnia br.

  • Warszawa, 12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.  PAP/Albert Zawada

    Warszawa/ Ponad 32 tys. osób chce studiować na Uniwersytecie Warszawskim

    Ponad 32 tys. osób dokonało ponad 61 tys. rejestracji w pierwszym etapie rekrutacji na studia I stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów II stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. Najbardziej oblegany był kierunek lekarski - niemal 24 osoby na jedno miejsce.

  • Szczecin, 12.03.2021. Budynek Akademii Sztuki mieszczący się w Pałacu „Pod Globusem”  na placu Orła Białego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Akademia Sztuki zrekrutowała 290 studentów, chętnych było ponad 700

    Akademia Sztuki, uczelnia artystyczna oferująca 24 kierunki kształcenia, poinformowała w poniedziałek o wynikach pierwszego naboru na studia I i II st. Przyjęto 290 kandydatów, zarejestrowało się 711. Zostały pojedyncze wolne miejsca; druga rekrutacja stratuje 28 lipca.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Gdańsk/ Naukowcy z UG na czele projektu wspomagającego rodziny z FAS

    Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego są liderami projektu FASD-Bridge, którego celem jest upowszechnienie wczesnej diagnozy i holistycznego wsparcia dla rodzin zmagających się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Na realizację projektu otrzymano dofinansowanie wynoszące ponad 1,1 mln euro.

  • Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Fot. Grzegorz Jędrzejewski / Politechnika Gdańska

    Na terenie Politechniki Gdańskiej ma powstać hala widowiskowo-sportowa

    Hala widowiskowo-sportowa na 2500 widzów, z podziemnym parkingiem, schronem i magazynami energii ma powstać w ciągu trzech lat na terenie Politechniki Gdańskiej. – Ma służyć nie tylko nam, ale też innym uczelniom, klubom oraz mieszkańcom - powiedział rektor uczelni Krzysztof Wilde.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/Rektorzy sześciu uczelni apelują o sprzeciw wobec aktów nienawiści skierowanych przeciw migrantom

    Rektorzy sześciu śląskich uczelni opublikowali wspólny apel, w którym wyrazili zaniepokojenie narastającą wrogością wobec migrantów. Zwrócili uwagę, że przyzwolenie na mowę nienawiści może odbierać poczucie bezpieczeństwa legalnym studentom i pracownikom.

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/ Politechnika ma nowe laboratorium

    W poniedziałek na Politechnice Opolskiej otwarto nowe laboratorium na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki. Sprzęt o wartości 800 tys. złotych ufundowała prywatna firma. Jest to największa tego typu dotacja z sektora przemysłowego w historii opolskiej uczelni.

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Ponad 18 tysięcy zgłoszeń na studia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

    Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń.

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Kierunek lekarsko-dentystyczny najpopularniejszy w GUMed

    W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym najpopularniejszymi kierunkami są lekarsko-dentystyczny, fizjoterapia i lekarski - podała w piątek uczelnia. Na 6 kierunków złożono 7,4 tys. aplikacji.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • Premier: staramy się, by Europejska Agencja Kosmiczna zbudowała w Polsce swój ośrodek

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: miny przeciwpiechotne zagrażają nie tylko ludziom, ale i przyrodzie, ekosystemom

  • Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Badania: dzieci przed 13. rokiem życia nie powinny używać smartfonów

Warszawa, 24 .07.2025. Członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Polski astronauta wrócił do kraju

Po ponad tygodniu od zakończenia misji IGNIS astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju. W hali przylotów warszawskiego lotniska czekali na niego pasjonaci kosmosu i media. Po południu spotkał się zaś z premierem, który zapowiedział starania o utworzenie w Polsce ośrodka ESA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera