Fot. Adobe Stock

Gdańsk/ Naukowcy z UG opracowali nową technologię oczyszczania powietrza

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego (UG) opracowali nową technologię oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych oraz wirusów. Wynalazek jest chroniony patentem.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Opole/ Kominy pod lupą naukowców

    W środę na Politechnice Opolskiej otwarto laboratorium, w którym będą badane systemy kominowe. Jak zapewnia rektor uczelni prof. Marcin Lorenc, jest to jedna z nielicznych tego typu placówek w Europie.

  • Palisz śmieci? Przestań. Paląc śmieci produkujesz 4-nitrokatechol i lewoglukozan, które zaburzają błony biologiczne i wnikają do komórek płuc powodując ich obumieranie- naszej pierwszej linii obrony przed związkami lotnymi. Zdjęcie powstało dzięki uprzejmości Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Fot. Grzegorz Krzyżewski
    Zdrowie

    Badacze PAN: badanie jakości powietrza powinno uwzględniać markery spalania biomasy

    Produkty spalania biomasy są silnie toksyczne dla komórek płuc, dlatego pomiary jakości powietrza w Polsce i innych krajach UE powinny uwzględniać monitorowanie stężeń kluczowych markerów spalania biomasy w pyle zawieszonym – oceniają naukowcy PAN na podstawie wyników swoich badań.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Wrocław/ Przyrodnicy zbadają jakość powietrza w mieście

    Jakość powietrza we Wrocławiu zbadają specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego. Projekt będzie kosztował 620 tys. zł, a udział w nim wezmą ochotnicy - mieszkańcy różnych części miasta. Badania ruszą jesienią.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Kielce/ Naukowcy z UJK będą badać zanieczyszczenia powietrza związane z budową elektrowni atomowej

    Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach przy pomocy mobilnego laboratorium będą badać zanieczyszczenia powietrza związane z budową w Polsce pierwszej elektrowni atomowej.

  • 24.10.2023 PAP/Łukasz Gągulski
    Zdrowie

    Dr Dąbrowiecki: gdy zanieczyszczenia powietrza wyczuwamy węchem, znaczy, że jest bardzo źle

    W wielu rejonach kraju jesteśmy narażeni na znaczne, czasami nawet kilkudziesięciokrotne przekroczenia górnej granicy normy poziomu zanieczyszczeń powietrza. Gdy wyczuwamy je węchem, to znaczy, że jest już bardzo źle - ostrzega dr Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z PAP.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Kraków/ Naukowcy: zimą wdychamy więcej rakotwórczych dioksyn

    Zimą wdychamy więcej rakotwórczych dioksyn niż w miesiącach letnich – wynika z pierwszych badań tych substancji przeprowadzonych w stolicy Małopolski przez naukowców Politechniki Krakowskiej. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kryształy inspirowane biologią odzyskują wodę z powietrza

    Wzorując się na budowie pustynnych organizmów, naukowcy opracowali kryształy, które wyjątkowo skutecznie odzyskują wilgoć z powietrza. Zastosowane na dużą skalę, zdaniem badaczy, mogłyby pomóc w poradzeniu sobie z wodnym kryzysem, który dotyka wiele miejsc na świecie.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

    Smog i zła jakość powietrza to nie to samo. Sytuacje smogowe to wysokie stężenia zanieczyszczeń trwające relatywnie krótko. Choć negatywnie wpływają one na zdrowie, to znacznie większe znaczenie mają zanieczyszczenie powietrza, bo mają wpływ długotrwaly, codzienny - tłumaczy dr Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ONZ: rekordowa koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze w 2023 r.

    Koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom, co nieuchronnie doprowadzi do wzrostu temperatur w najbliższych latach – ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Najpopularniejsze

  • Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta z kapsułą Dragon, na pokładzie której jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy uważają, że olej z owadów może być alternatywą dla olejów tradycyjnych

  • Szefowa KRASP: o planie reformy nauki przeczytałam w gazecie

  • 25.06.2025  EPA/JAGADEESH NV

    Echa misji Ax-4 w Indiach i na Węgrzech: historyczny lot i szansa dla naszych krajów

  • Dobre samopoczucie może chronić przed utratą pamięci

  • USA/ Media: Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych

  • Ogień zniszczył w 2024 roku dwa razy więcej lasów tropikalnych Amazonii niż w ciągu 40 lat

  • Noworodki mają podwyższone poziomy biomarkera choroby Alzheimera

Fot. Adobe Stock

Misja IGNIS/ Polski astronauta przeprowadzi na ISS 13 eksperymetów

Znaczną część swojego pobytu na ISS polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poświęci na działalność naukową. W ramach technologiczno-naukowej misji IGNIS przeprowadzi 13 eksperymentów, których wyniki będą miały wpływ na rozwój m.in. medycyny, biologii, inżynierii oraz szeroko pojętych technologii kosmicznych .

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera