
W środę na Politechnice Opolskiej otwarto laboratorium, w którym będą badane systemy kominowe. Jak zapewnia rektor uczelni prof. Marcin Lorenc, jest to jedna z nielicznych tego typu placówek w Europie.
Otwarte w środę laboratorium ma służyć nie tylko realizacji zajęć akademickich, ale przede wszystkim prowadzeniu zaawansowanych prac eksperymentalnych dotyczących bezpieczeństwa systemów kominowych. Wyposażenie powstało przy wsparciu cechu kominiarzy i służyć będzie m.in. strażakom.
"Wyjątkowe w skali europejskiej laboratorium, w którym będą badane systemy kominowe otworzyliśmy na Wydziale Budownictwa i Architektury naszej uczelni. Znamy statystyki, sporo jest pożarów kominów, zatruć czadem. Nowe laboratorium to istotny krok w rozwoju badań nad bezpieczeństwem użytkowania systemów kominowych i wentylacyjnych. To także świetna przestrzeń do współpracy z kominiarzami i producentami systemów kominowych" - powiedział prof. Lorenc.
Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, nowe laboratorium jest efektem wcześniejszej współpracy naukowców z przemysłem i kominiarzami. Na wyposażeniu laboratorium jest m.in. stanowisko przedstawiające drewniany dom, na którym można będzie dokonywać pomiarów i badań związanych z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych.
"To najlepsze laboratorium badawczo-szkoleniowe w Europie. To miejsce ważne nie tylko dla studentów i naukowców, ale również dla kominiarzy. Studenci będą projektować kominy; ważne jest, aby mogli dotknąć taką konstrukcję, zobaczyć jak ona wygląda. Zdjęcia tego nie odzwierciedlają" - podkreśla Waldemar Drożdżol, przedstawiciel zarządu Cechu Kominiarzy Polskich, które dofinansowało wyposażenie laboratorium.(PAP)
masz/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.