Robert Firmhofer współtwórca Centrum Nauki Kopernik i Pikniku Naukowego i prof. Magdalena Fikus - współorganizatorka Festiwalu Nauki w Warszawie zostali tegorocznymi laureatami Wyróżnienia im. prof. Macieja W. Grabskiego za działania na rzecz społecznego rozumienia nauki przyznawane przez FNP.
Współczesne formy żeńskie budzą emocje i wywołują żywe dyskusje. Choć wydają się nowością, ich korzenie sięgają odległych wieków. Feminatywy są obecne w polszczyźnie od średniowiecza, ich ślady znajdujemy w dawnych słownikach. Inspiracje czerpane z innych języków słowiańskich, zwłaszcza czeszczyzny, wskazują, że tworzenie form żeńskich może być drogą rozwoju języka. Jak współczesna polszczyzna radzi sobie z tym wyzwaniem? Czy granice języka rzeczywiście wyznaczają granice naszego świata?
Pewne obszary życia, zjawiska lub przedmioty z nimi związane wzbudzają dość łatwo refleksję na temat fizyki i chemii. Na przykład przechadzając się w sklepie alejką ze słodyczami, myślimy, na ile węglowodanów możemy sobie dzisiaj pozwolić. Czy pięć tabliczek czekolady to już za dużo? Kupując leki przeciwbólowe, myślimy o tym, żeby tego wieczoru postawić jednak na piwo bezalkoholowe i nie mieszać etanolu z ibuprofenem. „Surfując” w zatłoczonym autobusie metodą jazdy bez trzymanki, może nie myślimy o fizyce, ale na pewno mamy świadomość, że to zmiana prędkości pojazdu wytrąca nas z równowagi. A to nic innego, jak skutek działania kilku wektorów sił na nasze ciało.
Serce bije. Właściwie dzisiaj już wiemy, że bardziej adekwatne jest stwierdzenie, że serce się kurczy. Trudno jednak powiedzieć, czy było to równie oczywiste dla filozofów, którzy śniąc o sensie życia, słyszeli uderzenia krwi w skroni. Zapewne również uderzenia słyszeli pierwsi medycy, którzy przykładali ucho bezpośrednio do piersi chorego. Serce bije po polsku, ale bije też w innych językach, żeby wspomnieć tylko o dosłownym angielskim „beating”. Bije (mocniej) w miłości i bije też (z określoną częstością) w dokumentacji medycznej. Bije jak dzwon – i najlepiej, kiedy robi to mocno, dumnie, rytmicznie. A co, jeśli tak nie jest?
W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Człowieka - przedostatni, 49. tydzień tematyczny w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Blisko 40 wydarzeń tego tygodnia jest dedykowanych ludzkiej naturze, miejscu człowieka w społeczeństwie i wyzwaniom współczesności – od technologii po ekologię.
O działaniach Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego opowie jej komisarz David A. Wright. Spotkanie odbędzie się 4 listopada w Warszawie w ramach cyklu „Zapytaj fizyka”.
Będzie można usiąść za sterami symulatora lotów, zobaczyć co się kryje za drzwiami uczelnianych laboratoriów, nie zabraknie również wybuchowych pokazów chemicznych i fizycznych. To tylko część atrakcji ósmej edycji Nocnych Spotkań z Nauką, które odbędą się w piątek na Politechnice Rzeszowskiej.
Kraków, Łódź, Szczecin, Warszawa i śląskie miasta – uczestnicy podyplomowych studiów z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki pochodzą z różnych części Polski. Pierwsze spotkanie tego unikalnego w skali kraju programu kształcenia odbędzie się pod koniec października.
Jak rozpoznać meteoryt? Jak przetrwać zderzenie z asteroidą? Jak odkryto kratery uderzeniowe Morasko? Tego dowiedzą się uczestnicy Dnia Kraterów Meteorytowych Morasko, który odbędzie się w sobotę 5 października w gminie Suchy Las. Będzie można skorzystać z wycieczek po kraterach Morasko, a nawet wygrać kawałek meteorytu.
Wiceminister nauki Maciej Gdula zaapelował do naukowców, by angażowali się w działalność popularyzatorską. Dzięki temu w dłuższej perspektywie będzie łatwiej nam zdobywać pieniądze na badania - podkreślił.