Popularyzatorzy: upowszechnianie nauki to satysfakcja, ale i ciężka praca

Popularyzowanie nauki to rodzaj misji, która daje też wiele satysfakcji. Wymaga jednak pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy – uważają laureaci 12. konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • Nagrody Popularyzator Nauki 2016 przed uroczystością w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Fot. PAP/ Leszek Szymański 15.12.2016

    Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki

    Prof. Bogusław Pawłowski, dr Piotr Sułkowski, prof. Wojciech Dindorf, Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston", Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Zdzisław Cozac - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

  • Już 15 grudnia poznamy najlepszych popularyzatorów nauki

    Już w czwartek 15 grudnia dowiemy się, kto zwyciężył w 12. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Wyniki konkursu przedstawione będą podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji

    W PlatonTV można było towarzyszyć otolaryngologom w operacjach transmitowanych „na żywo”, wziąć udział w multimedialnych "żywych lekcjach historii", zobaczyć relacje z Nocy Naukowców, Tygodnia Mózgu oraz Festiwalu Nauki i Sztuki. Platforma telewizyjna w sieci Pionier łączy ośrodki akademickie w całym kraju, pokazując nienaukowe pasje naukowców, naukowe fascynacje zwykłych ludzi i wszystko to, co pomiędzy.

  • Wojciech Dindorf: ja sam to zrobiłem, dziecko też potrafi

    Zamiast patrzeć na zegarek, kiedy skończy się fizyka, uczniowie proszą o „jeszcze” i zostają na przerwach, a studenci długo dyskutują w auli nawet kosztem kolejnych wykładów. Doświadczenia, które nie mieszczą się w głowie, od 65 lat prezentuje emerytowany nauczyciel Wojciech Dindorf.

  • Poznański Park Naukowo-Technologiczny - animować dzieci i wspierać innowatorów

    Przekuwanie myśli naukowej w praktykę gospodarczą oraz intensywna działalność edukacyjna i popularyzatorska - to filary działania Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie tam powstało pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki - "Laboratorium Wyobraźni".

  • Prof. Bogusław Pawłowski: czuję się zobowiązany, by mówić o nauce

    My - naukowcy - rozwijamy naukę w dużym stopniu za pieniądze podatnika. Dlatego podatnik ma prawo wiedzieć, co się za jego pieniądze robi, jakie wyniki się osiąga i jaką wiedzę można dzięki temu uzyskać. Czuję się zobowiązany, żeby popularyzować - mówi antropolog prof. Bogusław Pawłowski.

  • Wbijaj gwoździe bananem – na piknikach UWM

    Festiwal Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, Europejska Noc Naukowców, Wykłady Otwarte, Piknik Nauki i Sztuki, otwarte spotkania z naukowcami, Noc Biologów – to tylko część przedsięwzięć przyciągających dziesiątki tysięcy osób do miasteczka akademickiego w olsztyńskim Kortowie i w inne miejsca, w których popularyzuje się naukę.

  • Piotr Sułkowski: zamiast trwać w niewiedzy, zapytaj fizyka!

    Chociaż jest laureatem prestiżowego grantu ERC i zdobywa uznanie za swoje badania naukowe, nie szkoda mu czasu na popularyzację nauki. "Zawsze dowiaduję się przy tym czegoś nowego" - mówi dr hab. Piotr Sułkowski. Badacz koordynuje projekt "Zapytaj fizyka", w którym badacze odpowiadają na pytania internautów, a wybitni naukowcy dają wykłady popularnonaukowe.

  • Elektrochemik, która aktywizuje seniorów i najmłodszych

    Postawiła na popularyzację nauki wśród dwóch skrajnych grup wiekowych - dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i seniorów. "Prowadzenie warsztatów inspiruje mnie pod względem badawczo-poznawczym i +ładuje+ mi akumulatory" - odpowiada dr Magdalena Osial na pytanie, czy działalność popularyzatorska nie przeszkadza w prowadzeniu pracy naukowej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

  • Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera