Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
09.12.2016 aktualizacja 09.12.2016

PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji

W PlatonTV można było towarzyszyć otolaryngologom w operacjach transmitowanych „na żywo”, wziąć udział w multimedialnych "żywych lekcjach historii", zobaczyć relacje z Nocy Naukowców, Tygodnia Mózgu oraz Festiwalu Nauki i Sztuki. Platforma telewizyjna w sieci Pionier łączy ośrodki akademickie w całym kraju, pokazując nienaukowe pasje naukowców, naukowe fascynacje zwykłych ludzi i wszystko to, co pomiędzy.

PlatonTV jest finalistą w kategorii Media w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tu znajdą coś dla siebie zarówno naukowcy, jak i osoby ciekawe świata, zainteresowane zgłębianiem wiedzy, albo choćby rozrywką na dobrym poziomie, jaką mogą być naukowe pokazy czy relacje z życia studenckiego. PlatonTV to jednak przede wszystkim edukacja. Programy prezentowane na Platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji w sieci PIONIER dotyczą każdej dziedziny wiedzy: od nauk humanistycznych, poprzez przyrodnicze, po nauki ścisłe.

PlatonTV przybliża szerokiemu gronu odbiorców działalność środowiska naukowego, prezentuje dyskusje ekspertów oraz ukazuje wpływ nauki i badań na różne dziedziny życia społecznego. Prezentuje wyniki badań naukowych i projektów rozwojowych, sylwetki i osiągnięcia wybitnych naukowców, ciekawe eksperymenty oraz infrastrukturę badawczą, pozwalającą podejmować wyzwania współczesnej nauki w Polsce, a także międzynarodowym środowisku naukowo-badawczym.

Platforma prezentuje także materiały na temat działalności uczelni i życia studenckiego, promuje sukcesy studentów oraz daje możliwość prezentacji wydarzeń kulturalnych organizowanych w środowisku akademickim, poczynając od wydarzeń studenckich, przez akademickie, po prestiżowe międzynarodowe konkursy dla młodych adeptów sztuki.

Ponadto wspiera edukację, prezentując materiały dydaktyczne skierowane do uczniów, studentów i specjalistów z wybranych dziedzin. PlatonTV to także unikalny projekt łączący poprzez współpracę największe ośrodki akademickie w Polsce. W jego wyniku powstała m.in. platforma, która umożliwia produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalnie wyposażone telewizyjne studia produkcyjne zlokalizowane w 6 miastach w Polsce, studia nagrań w 15 miastach oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza studiami.

Widzowie interaktywnej telewizji mogli obejrzeć online transmisje na żywo z wielu wydarzeń kulturalno-naukowych, w tym konkursów skrzypcowych, pianistycznych, perkusyjnych, inauguracji roku akademickiego w różnych uczelniach w całym kraju, wykładów noblistów i Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na lednickich polach.

Od kwietnia 2016 roku w ramach popularyzacji nauki na platformie PlatonTV pojawiło się siedem cykli programowych, mających za zadanie przybliżyć jak najszerszemu gronu odbiorców świat polskiej nauki. Prezentują go w prosty i przystępny sposób. W każdy poniedziałek, środę i piątek na platformie PlatonTV pojawia się premierowy odcinek programu naukowego. Są to krótkie formy: „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz „PlatonTV Flash”.

„PlatonTV Flash” to ekspresowy przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Ten niespełna trzyminutowy serwis informacyjny zawiera kilka krótkich newsów i jest publikowany raz w miesiącu.

Jak krótko i prosto wyjaśnić skomplikowany termin czy zagadnienie naukowe? Tego zadania podejmują się naukowcy i autorzy programu „W prostych słowach”. Specjalista z danej dziedziny przystępnie i prosto tłumaczy określone pojęcie, które jest jeszcze dodatkowo ilustrowane przez realizatorów programu. Każdy z dwuminutowych programów jest więc inny i interesujący dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nauką.

Na platformie można również obejrzeć cykl programów prezentujących polskich naukowców i ważne badania naukowe. Punktem wyjścia każdego programu jest zawsze tytułowy "Przełomowy moment", który okazał się impulsem do działania lub punktem zwrotnym w życiu naszego bohatera, jego karierze, czy w projekcie naukowym.

„Nauka młodych” to najkrócej rzecz ujmując - programy o przyszłości. Ich bohaterami są bowiem młodzi naukowcy, którzy mają już znaczne osiągnięcia naukowe. Są niezwykle zdolni, kreatywni i pełni pasji.

Wielu wybitnych naukowców po godzinach oddaje się z pasją swojemu hobby. I czy jest to komponowanie muzyki, czy pisanie książek zawsze kończy się sukcesem. Bohaterowie programów „Nienaukowe pasje naukowców” realizują bowiem swoje pasje zawsze na bardzo wysokim poziomie.

Z kolei bohaterowie cyklu „Naukowe pasje zwykłych ludzi” to amatorzy z naukowym zacięciem; odkrywcy, konstruktorzy, badacze, kronikarze… Reprezentują różne zawody: od kierowcy rajdowego do sprzedawcy. Ich wielką pasją jest nauka.

O nauce można rozmawiać także w kawiarni „Platon Cafe”. Inspiracją do rozmowy może być ważne wydarzenie, nowe odkrycie czy przełom w badaniach. A wszystko w lekkiej atmosferze naukowej kawiarni.

PlatonTV to platforma stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video. Platformie towarzyszy blog internetowy. Wszystkie materiały znajdują się ma platformie: http://www.platontv.pl/. Odwiedza ją kilka tysięcy osób w tygodniu.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022