Już 15 grudnia poznamy najlepszych popularyzatorów nauki

Już w czwartek 15 grudnia dowiemy się, kto zwyciężył w 12. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Wyniki konkursu przedstawione będą podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Podczas czwartkowej gali finałowej zostaną ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę. Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2016.

W tegorocznej - 12. edycji - zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się aż 115 kandydatów. Zgłoszenia przyjmowano w pięciu kategoriach: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media.

Dodatkowo redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red Krzysztof Michalski – dziennikarz Polskiego Radia i komentator naukowy, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Na razie wiadomo, kto trafił do finału konkursu. To piętnastu kandydatów, których Kapituła wybrała w pierwszym etapie głosowania.

Od połowy listopada artykuły o działaniach popularyzatorów ukazywały się na stronie PAP - Nauka w Polsce. Była to jedna z form docenienia działalności tych osób, zespołów i instytucji.

Informacje na temat finalistów można znaleźć na stronach:

Naukowcy:

Bogusław Pawłowski (Prof. Bogusław Pawłowski: czuję się zobowiązany, by mówić o nauce)

Piotr Sułkowski (Piotr Sułkowski: zamiast trwać w niewiedzy, zapytaj fizyka!)

Tadeusz Wibig (Tadeusz Wibig: fizyka w Łodzi daje się lubić)

Animatorzy:

Magdalena Osial (Elektrochemik, która aktywizuje seniorów i najmłodszych)

Wojciech Dindorf (Wojciech Dindorf: ja sam to zrobiłem, dziecko też potrafi)

Dawid Myśliwiec (Dawid Myśliwiec: z filmów o nauce na YouTubie mogę się spokojnie utrzymać)

Zespoły:

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” (Flogiston - zapalić ciekawość do nauki)

Załoga F - Filozofuj (Filozofuj z załogą F)

Zespół ARCH-TECH (Dołącz do archeologów: ARCH-TECH w akcji)

Instytucje:

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wbijaj gwoździe bananem – na piknikach UWM)

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (Poznański Park Naukowo-Technologiczny - animować dzieci i wspierać innowatorów)

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW - fizyka dla wszystkich)

Media:

Zdzisław Cozac (Zdzisław Cozac: impresje z początków Polski)

Crazy Nauka (Crazy nauka - rzetelny odlot naukowy)

PlatonTV (PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji)

Laureatów konkursu Popularyzator Nauki poznamy dopiero w czwartek, już dziś redakcja serwisu Nauka w Polsce PAP dziękuje tym wszystkim, którzy popularyzują naukę. Dzięki popularyzatorom - nie tylko tym uczestniczącym w konkursie, ale wszystkim, z którymi mamy do czynienia w życiu - orientujemy się, jak działa świat. Popularyzatorzy sprawiają, że nie musimy sami przegryzać się przez żylaste publikacje naukowe i wgryzać się w twarde dane. Oni robią to za nas. I wybierają dla nas najbardziej smakowite kąski. Dzięki popularyzatorom rosną też kolejne pokolenia naukowców, którzy zmieniają świat.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

  • 28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

    Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera